Premiery „Możliwości wyspy”, "Jeziora" i „Niezwykłych przygód Roberta Robura”, koncerty i rezydencje literackie wypełnią program TR Warszawa w sezonie 2015/16. „Chcemy postawić na młodych ludzi" - zapowiada dyrektor artystyczny teatru Grzegorz Jarzyna.
Do najważniejszych wydarzeń nowego sezonu w warszawskim TR będą premiery, których wspólnym tematem jest przyszłość i perspektywy, jakie ma dziś przed sobą świat Zachodu. Twórcy zadają pytanie o to, jak zmienia się – wraz z kryzysem ekonomicznym, eskalacją ideologicznych radykalizmów i falą uchodźców, napływających do Europy – osobowość współczesnego „człowieka Zachodu”.
„W tym sezonie chcemy postawić na młodych ludzi, rozpocząć sezon od pokazów premierowych takich artystów. Przygotowaliśmy debiut Magdy Szpecht, zaprosiliśmy Yanę Ross i premierę Krzysztofa Garbaczewskiego. Oprócz pięciu premier chcemy rozpocząć cykl, do którego zaprosiliśmy Ignacego Karpowicza – co miesiąc pojawiały się będą teksty, przez niego pisane i wystawiane przez okres całego roku” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie TR dyrektor artystyczny teatru Grzegorz Jarzyna.
Jak dodał Roman Pawłowski, zastępca dyrektora ds. programowych, „premiery łączy temat przyszłości – wszystkie one próbują +wyczuć+ to, co nadchodzi”. „Żyjemy w czasach ciekawych i niepokojących; pytanie o przyszłość wydaje się naturalne i kluczowe” – podkreślił.
Jedną z powieści francuskiego pisarza Michela Houellebecqua „Możliwość wyspy” na scenę przeniesie Magda Szpecht, reżyserka z krakowskiej PWST. Będzie to jej debiut w TR Warszawa. Scenografię przygotuje Zbigniew Libera, za dramaturgię odpowiadać będzie Michał Buszewicz, dramaturg Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
W swojej książce Houellebecq kreśli wizję przyszłości Zachodu, w której człowiek pokonuje śmierć za pomocą technologii klonowania. „To jeden z najważniejszych dziś głosów w literaturze europejskiej. Kasandra Europy, człowiek który w swoich powieściach rysuje radykalną wizję Europy i jej rozwoju” – ocenił Pawłowski.
Sztukę „Jezioro” wystawi w Warszawie pochodząca z Łotwy reżyserka Yana Ross, która zinterpretuje tym samym tekst rosyjskiego dramaturga Michaiła Durnienkowa – jego „Jezioro” to portret dzisiejszej klasy średniej w Rosji, sparaliżowanej lękiem o przyszłość, żyjącej w oczekiwaniu apokalipsy.
Antyutopię „Niezwykłe przygody Roberta Robura”, ostatnią pracę Mirosława Nahacza, wystawi Krzysztof Garbaczewski. Akcja utworu rozgrywa się w społeczeństwie przyszłości, którym manipuluje producent telewizyjnego serialu. Teatralnej adaptacji utworu podjął się prozaik i scenarzysta Jakub Żulczyk. Wśród pozostałych premier znalazły się także „Ewelina płacze” w reżyserii Anny Karasińskiej i „Grind/r” Piotra Trojana.
W tym roku TR Warszawa rozpoczyna także cykl rezydencji literackich „Nowa dramaturgia”, w ramach których co sezon wybrany dramatopisarz lub dramatopisarka pracować będzie z zespołem aktorskim TR nad swoim najnowszym tekstem. Rezydentem sezonu 2015/16 będzie Ignacy Karpowicz, autor m.in. „Ości” i „Sońki”. Przez cały sezon Karpowicz pracować będzie nad serialem teatralnym, opartym na jego powieści „Balladyny i romanse”, nagrodzonej w 2010 r. Paszportem "Polityki". Reżyserowie zmieniać się będą co odcinek.
Muzyczną część programu TR otworzy koncert grupy ICANSWIM, którą tworzy aktorka TR Warszawa Justyna Wasilewska oraz multiinstrumentaliści Krzysztof Kaliski i Filip Kaniecki. Zaplanowano także nową odsłonę projektu „Próby z Sikorskiego” reżyserki Katarzyny Kalwat i dramaturżki Marty Sokołowskiej. Jak tłumaczyli organizatorzy „to próba zmierzenia się z legendą jednego z najbardziej radykalnych twórców polskiej sceny muzycznej Tomasza Sikorskiego, zmarłego tragicznie w 1988 r. wybitnego warszawskiego kompozytora, prekursora minimalizmu i sonoryzmu”.
Przygotowano także przegląd dokumentu teatralnego – spektakli dokumentalnych, inspirowanych prawdziwymi historiami. Spektakl „Piłkarze”, poruszający temat homoseksualizmu w sporcie i zawodników, traktowanych jak ciała-maszyny do zarabiania pieniędzy, przedstawi Małgorzata Wdowik.
O eksperymencie NASA, którego celem było nawiązanie kontaktu z delfinami opowie w spektaklu „Dolphin_who_loved_me” Magdalena Szpecht, a portret politycznego i biznesowego Poznania stworzy Krzysztof Szekalski w spektaklu „Po co psuć i tak już złą atmosferę”. „Stróżu mój”, filmowy portret stróżów, pracujących w budynku TR Warszawa przy ulicy Marszałkowskiej, stworzyła aktorka Dominika Biernat.
Szczegółowy program TR Warszawa na sezon 2015/16, wraz z wydarzeniami towarzyszącymi dostępny jest na stronie internetowej www.trwarszawa.pl (PAP)
pj/ agz/