Spektakl oparty na muzyce renesansu i baroku oraz poetycko-muzyczna opowieść o sztuce z udziałem Anny Seniuk znajdą się w programie koncertów, które odbędą się w środę wieczór w ramach 51. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie).
W pierwszym koncercie „Blaski i cienie miłości” wystąpi Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu Floripari, który zaprezentuje spektakl fabularny w oparciu o muzykę renesansowych i barokowych kompozytorów, m.in. Claudio Monteverdiego, Jeana-Baptisty Lully’ego, Johna Dowlanda, Georga Philippa Telemanna, Georga Friedricha Haendla. Artyści wystąpią w strojach z epoki.
W drugim koncercie, tzw. nocnym, wystąpi aktorka Anna Seniuk, a towarzyszyć jej będzie polski zespół Opium String Quartet. Przedstawią opowieść poetycko-muzyczną o sztuce „Wieczór w Teatrze Wielkim” według poematu Stanisława Balińskiego.
W drugim koncercie, tzw. nocnym, wystąpi aktorka Anna Seniuk, a towarzyszyć jej będzie polski zespół Opium String Quartet. Przedstawią opowieść poetycko-muzyczną o sztuce „Wieczór w Teatrze Wielkim” według poematu Stanisława Balińskiego.
Floripari został założony przez absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej i Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Zespół uczestniczył w licznych kursach interpretacji muzyki dawnej oraz wielu festiwalach i koncertach w Polsce i za granicą, m.in. Francja, Włochy, Niemcy, Litwa, USA. Niektórzy z członków grupy otrzymali stypendium Fundacji the David Reichenberg Trust z Londynu na zakup instrumentów historycznych. Zespół na co dzień występuje w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie; muzycy ubrani są w stroje historyczne i grają na instrumentach historycznych lub ich kopiach wykonanych z uwzględnieniem dawnych technik.
Opium String Quartet powstał wiosną 2004 roku i już trzy miesiące później zadebiutował na letnim festiwalu im. Jerzego Waldorfa w Radziejowicach. Od tego czasu grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach muzycznych w całym kraju, m.in.: Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Festiwalu Chopiniana, Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. W repertuarze zespołu poza klasyką znajdują się także dzieła współczesnych polskich kompozytorów, np. Wojciecha Kilara, Stanisława Radwana, Macieja Małeckiego. Opium często współpracuje z aktorami, tworząc programy muzyczno-słowne.
W ramach tegorocznego festiwalu, który rozpoczął się w sobotę i potrwa do 26 maja, zaplanowano łącznie dziewięć koncertów, w tym jeden nocny. Odbywają się one pod wspólnym tytułem „Na skrzydłach muzyki”. W programie są recitale, spektakle muzyczne, ale przeważa muzyka kameralna. Przed łańcucką publicznością wystąpią soliści, orkiestry symfoniczne i kameralne z 6 krajów.
Większość koncertów odbywa się w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, ale także w Starej Ujeżdżalni, w Filharmonii Podkarpackiej i - po raz pierwszy od kilku lat - w bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku.
Festiwalowi towarzyszą wystawy fotografii, malarstwa i rzeźby.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie (wówczas Państwowa Filharmonia, później Filharmonia Rzeszowska). Dyrektorem naczelnym festiwalu jest dyr. Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie Marta Wierzbieniec, a dyr. artystycznym -Vladimir Kiradjiev, dyr. artystyczny filharmonii w Rzeszowie.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza, wówczas pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej, odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)
api/ ls/