Siedem premier, a wśród nich spektakle "Straszny dwór", "Poskromienie złośnicy", "Salome", "Tristan i Izolda" znalazły się w repertuarze Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, w sezonie 2015/2016. Wybrane spektakle będą dostępne on-line.
8 listopada 2015 odbędzie się premiera opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w reżyserii Anglika - Davida Pountneya, który za swoje realizacje sceniczne dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Olivier Awards. Pountney przeniesie akcję opery z Rzeczypospolitej sarmackiej w XX-lecie międzywojenne.
Dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Mariusz Treliński ocenił na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że Pountney jest "fantastyczną" osobą do realizacji tego spektaklu - ze względu na wiele ciekawych "mariaży z muzyką polską", które miały miejsce w minionych sezonach artystycznych.
Pountney zrealizował wcześniej m.in. "Pasażerkę" Mieczysława Weinberga (Warszawa, Houston, Nowy Jork) i "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego (premiera odbyła się 1 lipca 2011 z okazji objęcia przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej).
Teatr Wielki-Opera Narodowa premierą "Strasznego dworu" zainauguruje także platformę wideo, dzięki której wybrane spektakle będą dostępne on-line.
W nowym sezonie zaplanowano też premierę opery "Łaskawość Tytusa" Wolfganga Amadeusza Mozarta (reżyseria Ivo van Hove, premiera 16 stycznia 2016).
"To bardzo ciekawy spektakl, który poprowadzi Wojciech Rajski (…). Inscenizacja będzie przewrotna i niezwykła. Reżyseria Iva van Hove'a połączy głębokie spojrzenie na dramat z bardzo wyraźnym kontekstem współczesnym. To będzie, żartobliwie mówiąc, coś w rodzaju +House of Cards+ (…), rodzaj thrillera politycznego" - ocenił Treliński.
Publiczność zobaczy też premierę "Salome" Richarda Straussa w reżyserii Mariusza Trelińskiego (premiera 22 marca 2016), spektakl realizowany jako koprodukcja z operą w Pradze.
"To jest opowieść o mieszczańskiej rodzinie, a punktem wyjścia był +Teoremat+ Piera Paolo Pasoliniego - jeden z ciekawszych włoskich filmów. Wydawało mi się, że to jest kluczowa opowieść - o kazirodczej rodzinie, która zawiera w sobie to całe szaleństwo, które chciał ująć Strauss" - opowiadał Treliński.
Pozostałe premiery nadchodzącego sezonu to balet "Poskromienie złośnicy" (27 listopada 2015; choreografia: John Cranko), opera "Tristan i Izolda" Richarda Wagnera (reż. Mariusz Treliński, premiera 12 czerwca 2016), balet "Burza (choreografia Krzysztof Pastor, 9 kwietnia 2016), "Głos ludzki" Francisa Poulenca (16 kwietnia 2016). (PAP)
agz/ pz/