Inne

12.05.2012 aktualizacja 19.07.2016

V edycja festiwalu Ukraińska Wiosna

Koncerty, pokazy filmów, wystawy i debata znalazły się w programie rozpoczynającego się w niedzielę w Poznaniu V festiwalu Ukraińska Wiosna, który potrwa do 20 maja. Podtytuł jubileuszowej edycji to „Poznaj sąsiada”. Jak twierdzą organizatorzy, wydarzenie jest jednym z największych festiwali w Europie Środkowo - Wschodniej, promujących kulturę Ukrainy i w tym roku jest wyjątkowy ze względu na Euro 2012.

„Piąta edycja będzie niezwykła rok 2012 to przecież czas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które tym razem wspólnie zorganizują Polska i Ukraina. Oczekujemy, że ten rok będzie rokiem szczególnego otwarcia polskiego społeczeństwa na wschodniego sąsiada, które zaowocuje wzrostem zainteresowania kulturą i dziedzictwem Ukrainy” – powiedziała w piątek PAP Julia Kupidura ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina”, które organizuje festiwal.

Festiwal zainauguruje w Poznaniu na Starym Rynku Jarmark Ukraiński gdzie artyści z Podola prezentować będą muzykę ludową, rzemiosłem. Na jarmarku będzie można kosztować tradycyjnej kuchni ukraińskiej z barszczem i pierogami. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będzie koncert zespołu Flit z Iwano-Frankowska, grający muzykę, którą sami członkowie zespołu określają, jako inteligentny punk-rock.

W poniedziałek będzie można wysłuchać koncertu Olgi i Natalii Pasiecznik „Romanse i pieśni ukraińskie”, w kolejnych dniach lwowskiego chóru “A cappella Leopolis” czy Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych Ukrainy.

Podczas każdej edycji festiwalu organizowana jest debata politologiczna w tym roku będzie ona zatytułowana „Dwadzieścia lat niepodległości Ukrainy”.

Widzowie w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce będą mogli zobaczyć film „Ogniem Chrzczony” – jest to historia ukraińskiego żołnierza, który trafił do niemieckiej niewoli, by wkrótce stać się przywódcą plemienia Indian z Ameryki Płn.

W Teatrze Nowym będzie można obejrzeć widowisko muzyczno-poetyckie „Ukrainność”, powstałe w oparciu o współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji.

„Połączenie klasyki ze współczesnością i liryki z wręcz kabaretowym żartem. Aktorzy nie stronią od sentymentalizmu i refleksyjności. Gonią, czy raczej uciekają przed biegnącą coraz szybciej rzeczywistością, współczesnością. Budują wizerunek człowieka i jego kondycji, skłaniając do refleksji nad wartościami uniwersalnymi. O +ukrainności+ opowiadają słowami m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Wasyla Hołoborodki, Antoniego Lange, Andrija Małyszki, Czesława Miłosza, Iwana Dracza czy Łesi Ukrainki” – powiedziała PAP Kupidura.

Festiwal zakończy się w niedzielę 29 maja meczem piłkarskim pomiędzy amatorskim zespołem „Odlew” Poznań, a wolontariuszami „Ukraińskiej Wiosny”.(PAP)

kpr/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL