Czytanie komiksów, spotkania z ich autorami oraz konkursy złożą się na obchody Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów w kompleksie EC1 Łódź. Zaplanowano też przedpremierowe oprowadzenie po Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, którego otwarcie odbędzie się w 2023 r.
Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów ustanowiono na 28 sierpnia w dowód pamięci o Jacku Kirbym - legendarnym twórcy X-menów, Hulka i Fantastycznej Czwórki. Z tej okazji EC1 i Biblioteka Miejska w Łodzi zapraszają w niedzielę na wspólne czytanie komiksów, które rozpocznie się o godz. 12. Impreza zapowiadana jest jako rozgrzewka przed 33. Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier, największym takim wydarzeniem w kraju, które w EC1 odbędzie się za niecały miesiąc.
W EC1 w niedzielę o godz. 13:00 będzie można spotkać m.in. Rafała Szłapę, autora superbohaterskiego cyklu "Bler", który będzie czytał ulubione komiksy i - na prośbę fanów - podpisze swoje publikacje.
Wydarzenie gości na tarasach Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (CKiNI) EC1 Łódź, choć organizatorzy zastrzegają, że w razie niepogody przeniesie się do wnętrza budynku. Tworzone od kilku lat CKiNI będzie pierwszą w Polsce innowacyjną instytucją kultury, prowadzącą działalność edukacyjną w zakresie sztuki komiksu i nowych mediów, ze szczególnym uwzględnieniem narracji interaktywnej i operującą w obszarze kultury cyfrowej związanej z przemysłami kreatywnymi m.in. z produkcją gier wideo.
"Oficjalne otwarcie Centrum planujemy jesienią 2023 roku, ale już teraz program wydarzeń napawa nas dumą. W końcu wiemy, że każdy nadchodzący dzień jest dobry, by świętować to, co najważniejsze - nasze prywatne pasje i czytelnicze miłości" - - podkreślił Adam Radoń, który od 1991 roku organizuje w Łodzi największy w Europie Środkowej Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier.
Miłośnicy rysunkowych historii o superbohaterach, którzy odwiedzą w niedzielę EC1, będą mogli wziąć udział w przedpremierowym oprowadzeniu po Centrum - podróży od strefy retro z walkmanami i commodore'ami do przyszłości, np. pokoju zagadek w rozszerzonej rzeczywistości.
Obok obszernej wystawy stałej, prezentującej historię komiksu, w CKiNI znajdzie się bowiem także strefa prezentacji światów interaktywnych, strefa nowych technologii, gdzie będzie można uczestniczyć w doświadczeniach z zakresu wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz rozszerzonej rzeczywistości(AR), a także strefa retro - tam pokazane zostaną popularne gry i sprzęt z lat 80. XX wieku.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ amac/