W wyjątkowej scenerii Ołtarza Pokoju - Ara Pacis w Rzymie, wzniesionego ponad 2000 lat temu przez cesarza Oktawiana Augusta, przedstawiono w piątek szczegóły największej plenerowej wystawy dzieł Igora Mitoraja w Syrakuzach na Sycylii. Prace wybitnego polskiego rzeźbiarza można oglądać tam od końca marca.
Wystawa ”Mitoraj. Spojrzenie, Humanitas, Physis” w antycznym mieście na włoskiej wyspie została zainaugurowana w związku z 80. rocznicą śmierci bardzo cenionego we Włoszech artysty, zmarłego w 2014 roku. Przez kilka dekad mieszkał on i pracował w miasteczku rzeźbiarzy - Pietrasanta w Toskanii.
Jego 30 monumentalnych prac ustawiono w kilku punktach, w tym na terenie parku archeologicznego Neapolis w Syrakuzach, położonym w rejonie wzgórza i wśród kamieniołomów, gdzie znajdują się między innymi rzymski amfiteatr i świątynia Apolla.
Wyjątkowość tej wystawy polega na tym, że rzeźby znajdują się na dużym obszarze. Jedna z nich, przedstawiająca postać ze skrzydłami, stoi przy XIII-wiecznym zamku Maniace na wyspie Ortygia. Rzeźbę – głowę Tezeusza umieszczono w osadzie Serra La Nave w sugestywnym miejscu: na tle krateru wulkanu Etna, na wysokości 1700 metrów nad poziomem morza.
Oficjalne, uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się na Sycylii 16 kwietnia. Można ją oglądać do końca października przyszłego roku - zapowiedziano podczas konferencji na terenie antycznego zabytku na Polu Marsowym w Rzymie.
Wystawa, której kuratorem jest wieloletni współpracownik Mitoraja Luca Pizzi, odbywa się m.in pod patronatem Ministerstwa Kultury Włoch i ambasady RP w Rzymie.
Gościem konferencji była polska ambasador we Włoszech Anna Maria Anders, która zwróciła uwagę na sugestywną scenerię wystawy pod gołym niebem i wyraziła wdzięczność za tę inicjatywę w 80. rocznicę urodzin artysty. Podkreśliła, że zostawił on ogromne dziedzictwo, a jego dzieła zachęcają do refleksji nad życiem ludzkim, miłością, pokojem, pięknem.
Paolo Patane z dyrekcji wykonawczej ekspozycji powiedział, że to trzecia w ostatnich latach wystawa prac Mitoraja na Sycylii. Jego dzieła, jak dodał, stanowią "wielkie wyzwanie intelektualne". Podkreślił, jak ogromnym wysiłkiem logistycznym było umieszczenie dzieł w wyjątkowych miejscach, między innymi bliski Etny.
"Lokalizacja koło czynnego wulkanu nie ma precedensu" - dodał Patane. Jak zaznaczył, "ta wystawa to podróż".
Spadkobierca artysty Jean Paul Sabatier z Atelier Mitoraj powiedział PAP, że nigdy wcześniej nie było tak ogromnej, rozległej wystawy jego prac. Wcześniej rzeźby artysty wystawiano w najważniejszych miejscach i historycznych miastach.
"Ale nigdy wcześniej nie prezentowano jego monumentalnych prac w tak wspaniałej scenerii, w której nawet największe rzeźby wydają się miniaturami w obliczu siły natury" - dodał Sabatier.
Rozmówca PAP, który jest w radzie powstającego w Pietrasanta muzeum Mitoraja poinformował, że zostanie ono otwarte wiosną 2025 roku.
W tym roku przypada 10. rocznica śmierci Igora Mitoraja.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ap/