Ponad 40 wydarzeń w 10 miastach województwa śląskiego z udziałem ponad 70 artystów z kraju i zagranicy złoży się na XIV festiwal Ars Cameralis, który potrwa od 8 do 28 listopada. Jego motywami przewodnimi będą tym razem wędrówka i migracja.
Jak poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris – organizatora festiwalu – Marek Zieliński, co roku w festiwalowych wydarzeniach uczestniczy kilkanaście tysięcy osób.
„To jest publiczność świadoma wyborów, których dokonuje. Wiele osób przyjeżdża na festiwal spoza regionu, a nawet z zagranicy” – powiedział.
Wstępem do festiwalu jest czwartkowy wernisaż wystawy francuskiej artystki Carole Benzaken w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, gdzie prezentuje bardzo różnorodne prace – od wielkoformatowych obrazów, przez wideoinstalacje, czy prace malowane na szkle.
„Carole Benzaken w swoich pracach porusza temat podróży, migracji, zajmuje się tożsamością kulturową, narodową, bada przestrzenie między religiami” – mówiła podczas konferencji kurator wystawy Claire Stoullig.
Motyw wędrówki i migracji to zagadnienie obecne również w programie wydarzeń literackich w ramach festiwalu. 9 listopada w cyklu Zderzenia Literackie odbędzie się spotkanie pod hasłem „Uciekinierzy, pielgrzymi, nomadzi, wędrowcy”.
„To impreza prawdziwie gwiazdorska: Antonio Munoz Molina - fantastyczny pisarz z Hszpanii, Cees Nooteboom dotrze do nas z Holandii – to jest pisarz, którego nazwisko co roku pojawia się na giełdzie nazwisk, kiedy zbliża się dzień ogłoszenia literackiej nagrody Nobla” – zapowiedział Bartłomiej Majzel, odpowiedzialny za program literacki.
W tym cyklu pojawi się również jedna z największych gwiazd tegorocznej edycji, legenda nowojorskiego undergroundu – Lydia Lunch.
Obecny od wielu lat na festiwalu jest cykl Zbieg Poetycki na Dziko, nowością będzie natomiast Bar Poetów, w którym poezja będzie się łączyć z performansem. Gośćmi będą poeci z Islandii, Słowenii, Austrii, Wielkiej Brytanii.
Wydarzenia muzyczne będą się odbywać m.in. pod ziemią – w kopalni Guido i nad ziemią – w szybie Maciej w Zabrzu. 8 listopada zaplanowano dwa inauguracyjne koncerty – w Filharmonii Częstochowskiej wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, a godzinę później w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu – belgijski duet Joy Wellboy.
Podczas festiwalu wystąpią artyści uprawiający różne muzyczne gatunki - folk, jazz, elektronikę, pop. W cyklu „Kameralnie” zaplanowano 5 darmowych koncertów niespodzianek z udziałem młodych śląskich artystów – widzowie dowiedzą się, kto wystąpi, dopiero na początku koncertu. (PAP)
lun/ agz/