Wrocławskie instytucje kultury przygotowują się do ponownego otwarcia dla zwiedzających. W muzeach i bibliotekach opracowywane są procedury sanitarne i nowe zasady zwiedzania.
Zgodnie z decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od poniedziałku 4 maja mogą wznowić działalność niektóre instytucje kultury, w tym muzea, galerie sztuki i biblioteki. Nie oznacza to nakazu ich otwarcia, a ostateczną decyzję podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, muzeum oraz jego oddziały - Panorama Racławicka i Muzeum Etnograficzne - zostaną otwarte 12 maja. Muzeum Narodowe czynne będzie od wtorku do niedzieli od 12 do 16. Na początku dla zwiedzających dostępne będą dwie wystawy stałe „Sztuka polska XVII–XIX w.”, „Sztuka europejska XV–XX w.” i wystawa czasowa „Secesja w metalu”. Z kolei Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej otwarty zostanie 15 maja.
„Obecnie muzea prowadzą działania przygotowujące do wznowienia działalności i otwarcia dla zwiedzających: opracowywane są procedury sanitarne i nowe zasady zwiedzania gwarantujące bezpieczeństwo gości i pracowników, przygotowywany jest specjalny system informacji wewnątrz budynków i ustalane są daty szkoleń dla pracowników” – powiedziała Kowalów.
Z kolei Zakład Narodowy im. Ossolińskich na swoim Facebooku poinformował, że w maju częściowo otwarte dla publiczności zostanie Muzeum Pana Tadeusza. Ze względu na specyfikę Kamienicy pod Złotym Słońcem, w której się znajduje, a także na charakter ekspozycji, wystawy stałe „Rękopis Pana Tadeusza” i „Misja: Polska” nie będą w najbliższym czasie udostępnione publiczności w standardowej formie.
Muzeum Książąt Lubomirskich oraz wszystkie czytelnie i katalogi Biblioteki Ossolineum będą natomiast nieczynne do odwołania. Zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej otwarcie czytelni przewidywane jest w IV etapie znoszenia ograniczeń.
Jak podano, wypożyczalnia Biblioteki Ossolineum zostanie uruchomiona po otrzymaniu rekomendacji Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa czytelnicy będą obsługiwani w systemie jedna osoba na 10 minut. Na odwiedziny w wypożyczalni obowiązywać będą zapisy. Zwrócone książki będą podlegać 14-dniowej kwarantannie. Ossolineum zaapelowało także do czytelników o przychodzenie w maseczkach ochronnych, dezynfekowanie dłoni przy wejściu do wypożyczalni, zakładanie rękawic ochronnych oraz przestrzeganie wymaganego dystansu przestrzennego.
Do ponownego otwarcia przygotowuje się także wrocławskie Muzeum Architektury, które zostanie udostępnione dla zwiedzających 14 maja. „Pracownicy już wracają do muzeum. Jednocześnie zamawiamy wszystkie przedmioty i środki służące bezpieczeństwu i komfortowi zwiedzania dla naszych gości. To m.in. kwestia zamówienia specjalnej szyby, która odgradza osobę sprzedającą bilety od kupujących, a także maty do dezynfekcji obuwia, która będzie w holu wejścia. Zamawiamy także płyny dezynfekujące, których chcemy mieć zapas, czy rękawiczki jednorazowe dla osób korzystających z księgarni, która na nowo zacznie działać w tym samym czasie co muzeum” – mówiła PAP jego rzeczniczka Marta Czyż.
Zmianie ulegną godziny otwarcia muzeum, które teraz będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 12 do 16. „Zmieniliśmy też limit osób, które w jednym czasie mogą przebywać w muzeum i będzie to teraz 35 osób. Wprowadzona zostanie rezerwacja biletów online, bilet będzie można kupić na konkretna godzinę. Równocześnie będzie działała rezerwacja telefoniczna. Osoby, które nie dokonały wcześniej rezerwacji, będą mogły wejść do muzeum, o ile nie zostanie wyczerpany limit na daną godzinę” - tłumaczyła Czyż.
Zamknięte nadal pozostaną wszystkie oddziały Muzeum Miejskiego Wrocławia. Na Facebooku władze instytucji poinformowały, że intensywnie przygotowują się, by sprostać nowej sytuacji. „Dopiero gdy będziemy mieć stuprocentową pewność, że każdy zwiedzający i każdy pracownik może bezpiecznie przebywać w obiektach naszego Muzeum, zostaną one otwarte” – podano. Jak podkreślono, instytucję tworzy siedem oddziałów o różnym charakterze zbiorów i ekspozycji, ulokowanych w pięciu zabytkowych budynkach.
Na razie nieczynne będą też Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Instytucje zapowiedziały, że o dacie ponownego otwarcia i usługach, które będą dostępne podczas stanu epidemii poinformują wkrótce. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ wj/