Zdjęcia ok. 100 autorów z Polski i zagranicy, pochodzących ze zbiorów polskich kolekcjonerów członków Fotoklubu, będzie można oglądać od piątku w Państwowej Galerii Sztuki (PGS) w Sopocie. Ze względu na tematykę prac ekspozycja jest adresowana dla widzów dorosłych.
„Na wystawę nie wybierałem martwych natur ani pejzaży. To jest głównie skoncentrowane na seksie, płci, tożsamości, cielesności. W prezentowanych pracach jest sporo nagości” – powiedział PAP kurator wystawy Adam Mazur.
Zaznaczył, że z tego powodu wystawa w sopockiej PGS skierowana jest dla odbiorców pełnoletnich.
Dodał, że na wystawie znajdą się też zdjęcia pozbawione wątków erotycznych np. portrety kobiet i mężczyzn pokazanych w różnych stanach emocjonalnych.
Mazur podkreślił, że prezentowana w Sopocie wystawa to pierwsza manifestacja Fotoklubu, założonego w tym roku nieformalnego zrzeszenia kolekcjonerek i kolekcjonerów fotografii polskiej i światowej. „Żadna z kolekcji nie była do tej pory pokazywana publicznie” – zaznaczył.
Prace pochodzą z kolekcji - tworzących Fotoklub - Kamili Bondar, Katarzyny Boruckiej, Łukasza Gorczycy, Aleksandry Krasny, Rafała Łochowskiego, Krzysztofa Nowakowskiego, Tomasza Olkiewicza, Adriana Słupskiego, Małgorzaty Smagorowicz i Marcina Studniarka.
„Wiele zdjęć z wystawy to ikony sztuki, sporo z nich wpisuje się w główny nurt współczesności, ale równie istotne są obrazy nieznane, uratowane od zapomnienia, wyciągnięte z antykwariatów i anonimowych kolekcji; nieco kuriozalne, czasem naddarte i podniszczone, ale zawsze piękne” – napisał Mazur w tekście o wystawie.
Kurator zwrócił uwagę, że temat seksu i erotyki w fotografii w sopockiej PGS „obecny jest od zarania”, od pierwszej ekspozycji z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego pt. „Oh No! Not Sex and Death Again!" z 2010 r.
„Fotoklub nawiązuje do tej otwierającej program galerii na prywatne zbiory wystawy. Śmierci jest tu może nieco mniej, za to więcej emocji, więcej niebinarności, nienormatywnego seksu i miłości. Wystawy łączą charakterystyczne dla kolekcjonerek i kolekcjonerów kategorie takie jak uważność, obiekt, obsesja, czy kolekcjonerski błąd (…). Obie wystawy +Oh No! Not Sex and Death Again+ i Fotoklub - warto widzieć jako swoistą klamrę w programie PGS” – czytamy w tekście kuratora.
Na wystawie w PGS zobaczyć można będzie prace takich artystów jak: Nobuyoshi Araki, Alicja Biała, Henri Cartier-Bresson, Milton H. Greene, Małgorzata Goliszewska, Ryszard Horovitz, Natalia LL, Łódź Kaliska, Karol Radziszewski, Tadeusz Rolke, Jan Saudek, Cindy Sherman i Piotr Uklański.
Wystawa „Fotoklub. Współczesna i dawna fotografia z polskich kolekcji prywatnych” będzie otwarta do 13 lutego 2022 r.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/