Wiesław Myśliwski, Eustachy Rylski, Jerzy Sosnowski, Mariusz Czubaj oraz Katarzyna Bonda - m.in. ci pisarze będą gośćmi 1. edycji festiwalu "Szczebrzeszyn - Stolica języka polskiego", który w dniach 8-16 sierpnia odbędzie się w Szczebrzeszynie (woj. lubelskie).
Oprócz spotkań z pisarzami - a także z językoznawcami, np. z prof. Jerzym Bralczykiem - elementami imprezy w mieście rozsławionym przez wiersz Jana Brzechwy będą m.in. teatralne spektakle i wydarzenia muzyczne.
"Tam jest spokój, tam jest cisza, tam jest przyroda, która sprzyja leniwemu spędzaniu czasu - nie na deptaku, nie na dyskotekach, tylko z książką" - tak o zaletach Szczebrzeszyna opowiadał na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie producent festiwalu Piotr Duda.
"Miasteczko jest nieduże, ma swój urok. Dążyliśmy do tego, by festiwal nie był rozproszony po całym mieście. Pierwszą edycję organizujemy na terenie Akademii Zamojskiej - jest piękny budynek szkoły, a wokół teren zielony, kończący się rzeką Wieprz. Na tym terenie utworzone zostanie miasteczko festiwalowe. Tam będzie główna scena, tam będą odbywać się wszystkie wydarzenia. Będzie też kawiarnia oraz część, w której ludzie będą mogli posłuchać książek, ponieważ współpracujemy z Teatrem Polskiego Radia i będziemy prezentowali słuchowiska" - wymieniał Duda.
"Szczebrzeszyn - Stolica języka polskiego", organizowany przez Fundację Czułego Barbarzyńcy pod honorowym patronatem marszałka województwa lubelskiego, ma być festiwalem organizowanym co roku, w formie otwartej wakacyjnej imprezy, prowadzonej w swobodnej formie spotkań wokół polskiego języka i polskiej literatury.
"Latem w Szczebrzeszynie będzie można spotkać wybitne osobowości kultury: językoznawców, pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy i artystów. Odbędą się warsztaty i dyskusje, gry i zabawy językowo-literackie, kiermasz książki, spotkania autorskie, spektakle teatralne, koncerty i wieczory poezji" - zapowiedzieli organizatorzy.
Zaznaczyli, że w programie coś dla siebie znajdą odbiorcy w każdym wieku - mieszkańcy miasta i okolic oraz turyści, oraz że "położenie Szczebrzeszyna, jego wielokulturowa historia i nazwa na trwale zapisana w historii polskiej literatury, stanowią potencjał, który warto wykorzystać".
"Latem w Szczebrzeszynie będzie można spotkać wybitne osobowości kultury: językoznawców, pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy i artystów. Odbędą się warsztaty i dyskusje, gry i zabawy językowo-literackie, kiermasz książki, spotkania autorskie, spektakle teatralne, koncerty i wieczory poezji" - zapowiedzieli organizatorzy.
Pierwszego dnia festiwalu odbędą się m.in. spotkanie z pisarzami Markiem Bieńczykiem i Ziemowitem Szczerkiem, "Spacer z Brzechwą", czyli literacka wycieczka po Szczebrzeszynie, wernisaż z udziałem lokalnych artystów-malarzy oraz ogłoszenie nominacji do Nagrody im. Jana Brzechwy za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży.
Na kolejne dni zaplanowano m.in.: zajęcia dla dzieci "Czułe Czytanki", panel dyskusyjny "Niezależny wydawca", dyskusję - z udziałem prof. Jerzego Bralczyka - wokół książki "Wszystko zależy od przyimka", quiz językowy dla festiwalowych gości prowadzony przez językoznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Katarzynę Kłosińską, panel dyskusyjny "Nowoczesna księgarnia klubowa" poświęcony m.in. nowoczesnym sposobom zarządzania księgarniami oraz projekcje filmów dokumentalnych o pisarzach i poetach (np. o Bolesławie Leśmianie i Józefie Czechowiczu).
Pisarze, z którymi w ciągu kolejnych dni będzie spotykać się publiczność, to np.: Wiesław Myśliwski, Eustachy Rylski, Jerzy Sosnowski, Mariusz Czubaj, Jakub Żulczyk, Katarzyna Bonda.
Odbędzie się również spotkanie z Ablem Murcią Soriano, hiszpańskim poetą, nowelistą i tłumaczem, który przekładał na język hiszpański polską poezję, m.in. twórczość Wisławy Szymborskiej.
Jednym z wydarzeń muzycznych podczas festiwalu będzie specjalny koncert "Herbert" z muzyką Karima Martusewicza, poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta. W koncercie udział wezmą m.in. aktorzy: Dorota Landowska, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski oraz gitarzysta i wokalista zespołu Raz, Dwa, Trzy Adam Nowak.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia będzie wolny. Bilety obowiązywać będą tylko na przedstawienia teatralne.
Planowane spektakle to np.: "Małe zbrodnie małżeńskie" Erica-Emmanuela Schmitta w reż. Marka Pasiecznego z Redbadem Klijnstrą i Katarzyną Herman w obsadzie, "Saksofon" (wg "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego) we wspólnej reżyserii Mariusza Bonaszewskiego i Grzegorza Walczaka, "Miłość", czyli spektakl poetycki wg wierszy ks. Jana Twardowskiego w reż. Janusza Kukuły z udziałem Adama Woronowicza oraz "Samospalenie" Krzysztofa Szekalskiego, w którym gra Przemysław Bluszcz.
Dyrektorem artystycznym festiwalu "Szczebrzeszyn - Stolica języka polskiego" jest Tomasz Brzozowski, twórca znanej warszawskiej kluboksięgarni Czuły Barbarzyńca. (PAP)
jp/ dym/