Byli aktorzy Tadeusza Kantora, bliźniacy Lesław i Wacław Janiccy, tradycyjnie uczcili pamięć reżysera w rocznicę jego śmierci, organizując happening, w którym wcielili się w „żywe pomniki”. Widowisko odbyło się obok byłej siedziby Cricoteki.
Pokaz "Irlandczyka" Martina Scorsese z Robertem De Niro i Alem Pacino w rolach głównych otworzy we wtorek wieczorem 10. American Film Festival we Wrocławiu. Do poniedziałku publiczność będzie mogła obejrzeć ponad 120 filmów, wśród nich nowe dzieła Noaha Baumbacha, Fernando Meirellesa i Christopha Waltza.
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy we współpracy z Państwowym Teatrem Dramatycznym w Batumi (Gruzja) przygotował spektakl „Klasyczna koprodukcja”. Premiera - 9 listopada w Legnicy, 13 listopada we Wrocławiu.
Nagrywanie audiobooka z powieścią Olgi Tokarczuk, spotkania autorskie czy spektakl o polskiej ofierze muru berlińskiego - to niektóre atrakcje przygotowane dla uczestników Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Wydarzenia festiwalowe rozpoczną się 14 listopada.
Dzieła sztuki, dokumenty i druki składają się na ekspozycję „Świat polskich Wazów. Przestrzeń- ludzie-sztuka”, która jest zwieńczeniem Roku Wazowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa jest dostępna dla publiczności od 6 listopada.
Portrety rodzinne właścicieli Łańcuta, w tym m.in. Potockich, Radziwiłłów, Czartoryskich, a także królowej Marysieńki i króla Jana III Sobieskiego, które powróciły do zamku w Łańcucie po 75 latach nieobecności, będzie można od wtorku oglądać na wystawie w łańcuckim Muzeum-Zamku.
Nagrodę Goncourtów, czyli najbardziej prestiżowe francuskie wyróżnienie literackie, otrzymał w poniedziałek Jean-Paul Dubois za powieść „Tous les hommes n'habitent pas le monde de la meme facon”. Jak pisze AFP, to nostalgiczne dzieło o utraconym szczęściu.
Toruński zespół chóralny Astrolabium świętuje w tym roku 20-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu 30 listopada w toruńskim Dworze Artusa odbędzie się koncert galowy, podczas którego zabrzmi m.in. „Misatango – Misa a Buenos Aires” argentyńskiego kompozytora współczesnego Martina Palmeriego.
25 spektakli w kilkunastu teatrach woj. śląskiego, a także kilkadziesiąt dodatkowych atrakcji specjalnych złoży się na tegoroczną Noc Teatrów Metropolii. Dziesiąta edycja imprezy, która co roku przyciąga tysiące widzów, odbędzie się w najbliższą sobotę.