Kapę liturgiczną z tureckiej tkaniny z XVII w., którą ofiarował król Jan III Sobieski jako wotum do kaplicy św. Jana Kantego w Kętach po wiktorii wiedeńskiej, od piątku można zobaczyć w Muzeum w Wilanowie – podał ks. Szymon Tracz z diecezji bielsko-żywieckiej.
"To wielkie wyróżnienie dla cennego paramentu liturgicznego z naszej diecezji, który może być prezentowany w tak dostojnym miejscu – reprezentacyjnej sieni głównej pałacu Jana III Sobieskiego, której dekoracja wraz z pomnikiem króla, jaki niegdyś tu się znajdował, służyła upamiętnieniu wielkiego zwycięstwa pod Wiedniem w 1683 roku" – powiedział w piątek ks. Tracz, który w diecezji bielsko-żywieckiej odpowiada za konserwację architektury i sztuki sakralnej.
Wilanowskie Muzeum przypomniało, że król wracając spod Wiednia, wiele spośród zdobytych cennych przedmiotów "rozdawał hojną ręką, najpierw innym dowódcom, zasłużonym w bitwie, a później, po powrocie do kraju, również licznym kościołom i klasztorom". Darami uhonorował m.in. najważniejsze sanktuaria w Polsce, w tym katedrę na Wawelu i bazylikę na Jasnej Górze.
"Kęty wybrał z innego powodu – było to bowiem miejsce narodzin Jana Kantego, profesora uniwersytetu w Krakowie. Jan Sobieski odwiedzał jego grób w kolegiacie św. Anny już podczas studiów w Krakowie. Modlił się także przy nim przed wyruszeniem pod Wiedeń. Po bitwie ofiarował do tej świątyni zdobyte przez siebie cenne trofea, m.in. tureckie buńczuki. Bł. Jan Kanty (kanonizowany w 1767 r.) był także imiennikiem, a więc patronem monarchy. Jest więc niezwykle prawdopodobne, że z wdzięczności za duchową opiekę, w którą wierzył, polecił on przesłać piękną turecką tkaninę do kościoła w Kętach" – podała warszawska instytucja.
W Kętach, lub w jednym z pobliskich warsztatów, z tkaniny uszyto kapę liturgiczną. Przez wiele lat musiała być umieszczona blisko ołtarza św. Jana Kantego. Wskazywały na to liczne plamy z wosku świec. "Traktowano ją jako obiekt niezwykły, egzotyczny, o wielkim znaczeniu, przypominający polskiego monarchę i jego największy tryumf jako obrońcy chrześcijaństwa – zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem" – podało Muzeum.
W latach 2016–18 kapa przeszła staranną konserwację. Sfinansowały ją diecezja bielsko-żywiecka, małopolski konserwator zabytków w Krakowie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. "Mozolną konserwację przeprowadziła ceniona w świecie konserwator tkanin Barbara Kalfas" - dodał ks. Tracz.
Wystawa została zorganizowana przy współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, gdzie cenny parament jest przechowywany jako depozyt parafii Św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. W otwarciu ekspozycji uczestniczył m.in. biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Kapę będzie można oglądać w wilanowskim Muzeum do 21 lipca.
Kapa to szata liturgiczna, która służy księżom oraz diakonom podczas nabożeństw lub uroczystych liturgii mszalnych. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/