Córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Marta Herling powiedziała PAP, że trwający w Neapolu festiwal twórczości jej ojca w stulecie urodzin pisarza to kolejne wielkie wydarzenie po hołdzie oddanym mu przez Prezydentów Polski, Włoch i Niemiec w 2012 r.
Marta Herling zapytana o to, czy podobnie jak obecnie część włoskiej prasy postrzega niedawną publikację po włosku pierwszego zbioru prac pisarza jako spóźnione zadośćuczynienie po latach dominującego milczenia na temat jego twórczości, odparła: "Muszę przede wszystkim przypomnieć datę 20 listopada 2012 roku, gdy trzej ówcześni prezydenci: Polski - Bronisław Komorowski, Włoch - Giorgio Napolitano i Niemiec - Joachim Gauck odsłonili tablicę dedykowaną pamięci mego ojca na ścianie villa Ruffo, gdzie mieszkał".
"To był wielki hołd, wielkie emocje. Trzej prezydenci weszli do jego gabinetu, wygłosili przemówienia o wielkim znaczeniu. To był piękny hołd prezydentów Polski, Włoch i Niemiec dla pisarza XX wieku. To jedna z najbardziej znaczących dat w okresie po śmierci mego ojca w 2000 roku"- dodała córka pisarza.
Jak podkreśliła, z Neapolem łączyły Herlinga-Grudzińskiego "bardzo głębokie więzi". "Teraz zaś, w stulecie jego urodzin, wszystkie upamiętniające go inicjatywy przyjmowane są tu z wielkim entuzjazmem, z wielkim zainteresowaniem. Dodatkowo zbiega się to z publikacją zbioru twórczości, który jest rezultatem ogromnej pracy" - zauważyła córka pisarza i zarazem sekretarz generalna Instytutu Badań Historycznych odnosząc się do wydania najważniejszych dzieł w prestiżowej serii wydawnictwa Mondadori.
Marta Herling odnotowała, że na łamach włoskiej prasy pisano ostatnio, że publikacja ta to "spóźniony hołd". Tak ocenił to między innymi publicysta dziennika "Corriere della Sera" przypominając, że polski pisarz był spychany na margines życia literackiego we Włoszech, bo ujawniał prawdę o sowieckich łagrach, którą duża część opiniotwórczych środowisk we Włoszech odrzucała.
"Tak, gazety to podkreślały. Musimy przyjąć to do wiadomości. Ale teraz mamy ten wielki hołd całego miasta, trzy nadzwyczaj intensywne dni poświęcone twórczości ojca" - dodała córka pisarza.
Rozpoczęty w czwartek trzydniowy festiwal dedykowany Herlingowi-Grudzińskiemu, w tym włosko-polskie debaty literackie i duży cykl wydarzeń kulturalnych, zorganizowano w Neapolu w związku z jego rokiem, ogłoszonym przez Sejm i publikacją pierwszego we Włoszech zbioru dzieł pisarza "Etyka i literatura. Świadectwa, dziennik, opowiadania". Obszerny tom ukazał się w prestiżowej serii Meridiani pod redakcją profesor Krystyny Jaworskiej z Turynu.
Festiwal odbywający się w ważnych placówkach kulturalnych stolicy regionu Kampania zorganizował Instytut Polski z Rzymu.
Z Neapolu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mars/