„Casanovę” Ludomira Różyckiego w koncertowym wykonaniu zaprezentuje 10 i 11 stycznia Filharmonia Narodowa w Warszawie. Koncert odbywa się w ramach cyklu „Powstało w wolnej Polsce”. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Łukasz Borowicz.
"Casanova" Ludomira Różyckiego, opera w trzech aktach z prologiem, miała premierę w maju 1923 r. w stołecznym Teatrze Wielkim. Wykonana pod kierownictwem muzycznym Artura Rodzińskiego, jednego z największych dyrygentów pierwszej połowy XX wieku, odniosła sukces i rozsławiła nazwisko kompozytora.
Po tej efektownej premierze opera właściwie została zapomniana. Po wojnie w Warszawie długo nie była wystawiana, w latach 90. na krótko pojawiła się w repertuarze Teatru Muzycznego Roma oraz w Teatrze Wielkim w Łodzi. Nie ma jednak żadnego nagrania płytowego wykonania "Casanovy".
Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza i prowadzony przez Bartosza Michałowskiego Chór FN wraz z solistami, przypomną w ramach cyklu "Powstało w wolnej Polsce" to barwne, napisane z rozmachem przez Ludomira Różyckiego dzieło, w którym kompozytor odmalował epizody z życia słynnego włoskiego awanturnika i uwodziciela Giacomo Casanovy.
Partię Casanovy wykona tenor Piotr Kalina, sopranistka Wioletta Chodowicz interpretować będzie najsłynniejszą arię z tego dzieła "To dawny mój znajomy" - walc Caton z III aktu. Utwór ten pobił rekordy popularności – do dziś śpiewają go kolejne pokolenia sopranistek.
Ponadto wystąpią sopranistki: Aleksandra Kubas-Kruk, Sylwia Olszyńska, Magdalena Dobrowolska, Marta Boberska, Katarzyna Bienias, Eliza Sikora; mezzosopranistka Jadwiga Bartnik oraz tenorzy: Mariusz Cyciura, Tomasz Piluchowski, Karol Kozłowski, Adam Sławiński, Tomasz Warmijak; barytony: Szymon Mechliński, Jan Żądło, Krzysztof Chalimoniuk i bas Roman Wawreczko.
Wykonanie opery Różyckiego jest także przypomnieniem sezonu 1922/23 w życiu muzycznym Warszawy, który obfitował w wiele atrakcji i ważnych wydarzeń artystycznych. "Swoją premierę miał I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, Grzegorz Fitelberg zaprezentował po raz pierwszy +Ognistego ptaka+ i +Pietruszkę+ Strawińskiego, stołeczni melomani poznali reprezentacyjne dzieła ówczesnej moderny: m.in. +Prometeusza+ Skriabina, I Symfonię kameralną Schoenberga i utwory nieznanego dotychczas Paula Hindemitha " - przypomniano w programie zapowiadającym koncerty.
Przed piątkowym koncertem, o godz. 18.30, Sali Kameralnej odbędzie się wykład Jacka Marczyńskiego.
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
Sobotni koncert będzie transmitowany na żywo na kanale Filharmonii na YouTube. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/