Opiekunowie Pomników Historii oraz miejsc światowego dziedzictwa mogą liczyć na wsparcie w ramach 3. Tarczy Antykryzysowej – podaje w piątek MKiDN.
Nowe przepisy, które z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego znalazły się w Ustawie o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wprowadzają możliwość ubiegania się o dofinansowanie wynagrodzeń osób zatrudnionych przez podmiot zarządzający Pomnikiem Historii lub miejscem światowego dziedzictwa ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń mogą być osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną oraz osoby fizyczne, którym przysługuje tytuł prawny do zabytku o statusie pomnika historii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2020 r. poz. 282) lub zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Podmioty te są zobowiązane do zabezpieczenia i utrzymania najcenniejszych zabytków znajdujących się w Polsce oraz ich otoczenia w jak najlepszym stanie. W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii zostały one pozbawione możliwości uzyskiwania przychodów z turystyki, która jest istotnym elementem ich finansowania - przypomina MKiDN.
Przesłanki uprawniające podmiot zarządzający do ubiegania się o bezzwrotną pomoc z FGŚP to zatrudnienie na dzień ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego oraz na dzień złożenia wniosku co najmniej 50 pracowników, spadek dochodów w następstwie ogłoszenia stanu epidemii oraz brak dotychczas uzyskanego wsparcia ze środków publicznych
Wynagrodzenie dla pracowników, dofinansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, wyniesie 80 proc. wynagrodzenia brutto danego pracownika, ale nie więcej niż 100 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dofinansowanie przyznaje się na okres od dnia złożenia wniosku do dnia ustania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie dłużej jednak niż na 3 miesiące.
Wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń można składać do dyrektorów wojewódzkich urzędów pracy właściwych ze względu na siedzibę opiekuna Pomnika Historii lub miejsca światowego dziedzictwa po wejściu w życie Ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. (PAP)
aszw/ pat/