Capstrzykiem patriotycznym „Poznańczycy 1920” zostanie w czwartek w Poznaniu upamiętniona setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Okolicznościowe uroczystości w woj. wielkopolskim zaplanowano także m.in. w Lesznie, Turku i Kościanie.
Rzecznik prasowy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Anna Sochacka poinformowała, że czwartkowe uroczystości upamiętniające setną rocznicę Bitwy Warszawskiej w Poznaniu rozpoczną się o godz. 18. Uczestnicy obchodów zbiorą się pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującą się na Wieży Zegarowej Centrum Kultury Zamek.
Oprócz okolicznościowych wystąpień oraz złożenia kwiatów i zniczy zaplanowano także prelekcję prezesa honorowego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Tadeusza Jeziorowskiego nt. udziału Wielkopolan w wojnie polsko-bolszewickiej, a także koncert pieśni z okresu wojny polsko-bolszewickiej w wykonaniu Jacka Kowalskiego.
Sochacka dodała, że czwartkowym uroczystościom towarzyszyć będą dwie wystawy. Pierwszą, zatytułowaną „Powstanie Wielkopolskie - Droga Wielkopolan do Niepodległości” przygotowało Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Z kolei poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprasza na wystawę "Niech się Polska przyśni Tobie".
Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał, że w piątek o godz. 10 w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu – Krzesinach wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska weźmie udział w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego.
Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że w ramach obchodów 100. rocznicy w piątek o godz. 13 w Kościańskim Ośrodku Kultury rozpocznie się sesja popularnonaukowa pn. „Mieszkańcy powiatu kościańskiego w wojnie polsko-bolszewickiej”. Z kolei w sobotę o godz. 11.45 na Placu Niezłomnych w Kościanie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca mieszkańców ziemi kościańskiej poległych w obronie Ojczyzny.
Także w sobotę w Turku, w miejscach dawnych komisji werbunkowych, zostaną odsłonięte tablice memoratywne. IPN chce w ten sposób upamiętnić żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera.
W Lesznie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej potrwają od czwartku do soboty. Rozpoczną się one od złożenia kwiatów na grobach uczestników wojny polsko-bolszewickiej i wystawy pn. „Bitwa Warszawska. 100-lecie zwycięstwa" przygotowanej przez Muzeum Wojska Polskiego we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”.
W sobotę w Parku im. Leszczyńskich Satyryków od godz. 19 będą emitowane wywiady z historykami, a o godz. 20 zostanie wyświetlony film „1920 Bitwa Warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Do 15 października w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu chętni mogą odwiedzić otwartą we wtorek wystawę „Do Broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”.(PAP)
Autor: Szy