Przed poznańskim Centrum Kultury Zamek postawiono pięciometrową rzeźbę „Razem w pandemii” – to element tegorocznych obchodów imienin ul. św. Marcin, ograniczonych w związku z sytuacją epidemiczną.
Pięciometrowa instalacja przestawia dłoń w niebieskiej rękawiczce ułożonej w geście zwycięstwa. Jak podał poznański magistrat, ustawiona w piątek przed CK Zamek rzeźba „Razem w pandemii” to zapowiedź akcji, która rozpocznie się 11 listopada, w dniu imienin ulicy św. Marcin, i skupi się "na pomocy osobom starszym, narażonym na skutki pandemii COVID-19”.
W tym roku, z powodu pandemii, zrezygnowano z tradycyjnej formy obchodów imienin ul. św. Marcin, których głównym punktem był barwny korowód w centrum miasta. Tegorocznej odsłonie imprezy towarzyszy hasło „Imieniny Ulicy. Jest inaczej".
Kolejnym elementem tegorocznych obchodów imienin ulicy jest akcja "Bądźmy razem w pandemii”. „Co kilka dni na Facebooku i stronie internetowej CK Zamek prezentowane są osoby, które sprawiają, że funkcjonowanie w pandemii jest, jeśli nie znośne, to przynajmniej bardziej możliwe” – opisano w komunikacie magistratu. Do tej pory przestawiono m.in. grupę Widzialna Ręka Poznań, czyli lokalną inicjatywę zrzeszającą osoby nieodpłatnie wspierające np. mieszkańców objętych kwarantanną.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił, że tytuł „Razem w pandemii” idealnie oddaje sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. „Nie możemy się spotkać, tak jak w ubiegłych latach, w wielotysięcznym korowodzie, ale nadal możemy być razem - pomagając sobie nawzajem i wierząc w zwycięstwo nad pandemią, którego symbolem może być właśnie ręka w rękawiczce. Traktuję to dzieło jako wyraz szacunku dla całego personelu medycznego, który niestety nie wszyscy potrafią okazać” – zaznaczył.
Autorkami rzeźby "Razem w pandemii" są Ewa Bone i Ewa Kozubal. „W swojej twórczości wyrażają się poprzez rzeźbę, instalację, happening. Obie są członkiniami stowarzyszenia Misietupodoba, współautorkami czterech Festiwali Sztuk Audiowizualnych w Tucznie, reżyserkami licznych warsztatów twórczych i wydarzeń kulturalnych w strefie miejskiej” – podał poznański magistrat.
W 2019 r. artystki miały swój wkład w tworzenie korowodu w czasie imienin ul. św. Marcin, przygotowując kostiumy inspirowane twórczością poznańskiego grafficiarza Noriakiego. W 2018 roku wraz z grupą harcerzy odtworzyły maszynę kodującą Enigma. (PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ itm/