Poznańskie instytucje kultury z powodu pandemii przeniosły swoje działania do sieci – i tam także będą oferowały swoje pomysły na spędzenie tegorocznych ferii. Młodsze dzieci mogą też wziąć udział w półkoloniach organizowanych przez szkoły.
Tegoroczne ferie zimowe odbędą się między 4 a 17 stycznia; wszyscy uczniowie w całym kraju spędzą w tym roku ferie w jednym terminie.
W okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju; ponadto dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku. Może być on zorganizowany wyłącznie w formie półkolonii dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I–IV szkoły podstawowej oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.
W związku w ograniczeniami, miejskie instytucje kultury nie organizują więc w tym roku półkolonii dla dzieci, natomiast z myślą o najmłodszych odbiorcach placówki przygotowały ofertę wydarzeń online. Taką formę spędzania czasu oferują m.in. Biblioteka Raczyńskich, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archeologiczne - Pałac Górków, Rezerwat Archeologiczny „Genius loci”, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Teatr Polski, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Dom Kultury Stokrotka, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Estrada Poznańska, Centrum Sztuki Dziecka, Teatr Muzyczny, Teatr Ósmego Dnia oraz Poznański Chór Chłopięcy.
„Program, przygotowany przez 14 instytucji kultury, obejmuje kilkadziesiąt wydarzeń koncertowych, teatralnych, edukacyjnych, filmowych, warsztatowych, wystawienniczych i wiele innych. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać bezpośrednio w poszczególnych placówkach. O organizowanych wydarzeniach instytucje będą informować także na swoich stronach internetowych oraz profilach na Facebooku” – podał poznański urząd miasta.
Organizację półkolonii zadeklarowało z kolei w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Poznania kilkanaście placówek, w tym Sportowa Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7, Szkoła Podstawowa nr 61, Szkoła Podstawowa nr 34, Szkoła Podstawowa nr 35 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, Szkoła Podstawowa nr 19, czy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5. W szkołach organizowane będą przede wszystkim zajęcia sportowe, ale wśród propozycji są też warsztaty artystyczne, językowe, kulinarne czy podróżnicze.
Centrum Inicjatyw Rodzinnych proponuje poznańskim rodzinom projekt „Czytam i Czuję na bis”. Podczas 10 spotkań online zostanie wyemitowanych 10 najciekawszych czytań z 2020 roku. Nagrania będą emitowane od poniedziałku do piątku, o godzinie 10.30 na profilu Centrum Inicjatyw Rodzinnych w mediach społecznościowych. Projekt „Czytam i Czuję” kierowany jest w głównej mierze do przedszkolaków.
Inną z propozycji jest przygotowany na okres ferii projekt „Poznański Szlak Legend dla Dzieci”, który jest realizowany we współpracy z Bramą Poznania. Chętni mogą wziąć udział w indywidualnym spacerze; na szlak można wybrać się w dowolnym momencie - wystarczy tylko wziąć ze sobą folder z mapą oraz grą miejską. Na samym końcu na uczestników czekać będzie nagroda.
„Każde dziecko, które weźmie udział w zabawie i poprawnie wypełni zagadki, otrzyma publikację +Koziołki, rury i czarcie ogony+ autorstwa Małgorzaty Swędowskiej z ilustracjami Joanny Bartosik, którą będzie można odebrać w PCŚ - Centrum Inicjatyw Rodzinnych w godzinach otwarcia instytucji. W ramach Poznańskiego Szlaku Legend odbędą się także dwie wyjątkowe odsłony +Czytam i Czuję+. Przedstawione zostaną wybrane legendy. Dwa premierowe nagrania zostaną opublikowane na facebook'owym profilu CIR - 6 i 13 stycznia, o godzinie 12.00” – podali organizatorzy.
Swoje propozycje przygotował także ogród zoologiczny. Rodziny zwiedzające zoo indywidualnie będą mogły wziąć udział w „Zimowej ZooPrzygodzie”. Do 15 stycznia razem z biletem wstępu chętni otrzymają kartę z ośmioma zadaniami i zagadkami. Odpowiedzi na nie można znaleźć podczas spaceru po Nowym Zoo. Rozwiązane zagadki utworzą hasło-klucz, które należy przesłać na adres mailowy podany na karcie konkursowej. Nagrodą będzie udział w spotkaniach on-line na żywo u tych zwierząt, których z powodu wprowadzonych ograniczeń związanych z pandemią nie można w tej chwili odwiedzać. Spotkania on-line będą odbywać się podczas ferii od 4 do 17 stycznia. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ skr/