Na zachodzie Ukrainy w sobotę, niedzielę i w poniedziałek odbywać się będą obchody z okazji 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej. W uroczystościach udział weźmie wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, która m.in. uda się do wsi, w jakich dochodziło do mordów.
Wicemarszałek przybyła na Ukrainę w piątek. Tego dnia była w Kisielinie, miejscowości, w której w tzw. krwawą niedzielę 11 lipca 1943 r. ukraińscy nacjonaliści zaatakowali kościół. Zamordowanych zostało ok. 90 osób.
W niedzielę 11 lipca w Łucku w katedrze pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar zbrodni. Po niej delegacja odwiedzi m.in. wymordowaną osadę wojskową Niweck.
W sobotę uroczystości rocznicowe odbędą się w Hucie Stepańskiej, gdzie znajdowała się polska placówka samoobrony. Następnie wicemarszałek odwiedzi miejscowości na obszarze, na którym operował Oddział AK Władysława Kochańskiego – kapitana piechoty Wojska Polskiego i Armii Krajowej, jednego z przywódców polskiej samoobrony na Wołyniu. Znajdują się tam wioski i pozostałości po wsiach wraz z mogiłami wymordowanych i wypędzonych w pierwszych latach wojny przez Niemców i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).
W niedzielę 11 lipca w Łucku w katedrze pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar zbrodni. Po niej delegacja odwiedzi m.in. wymordowaną osadę wojskową Niweck.
Na poniedziałek zaplanowano wizytę na cmentarzu legionistów w miasteczku Rokytne oraz w wiosce Budki Kamieńskie, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający ponad 500 zamordowanych osób polskiej narodowości.
W dniach 11-12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ok. 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.
W dniach 11-12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ok. 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.
Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordowaniu polskich sąsiadów. Za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej bezpośrednią odpowiedzialność ponosi główny dowódca UPA, Roman Szuchewycz.
Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ jar/