Tegoroczna akcja „Moje Archiwum 2021” dotyczy doświadczenia komunizmu w Polsce – mówi prezes PFN Marcin Zarzecki. Podkreśla, że cenne jest indywidualne doświadczanie tego, czym komunizm był dla biografii poszczególnych jednostek i jaki miał wpływ na ich rodzinę i codzienność.
Polska Fundacja Narodowa i Program 1 Polskiego Radia przy wsparciu Archiwów Państwowych kolejny już raz organizują akcję "Moje Archiwum", w ramach której zapraszają słuchaczy do udziału w konkursie na najcenniejsze domowe pamiątki. Tym razem tematem przewodnim jest doświadczenie komunizmu w Polsce.
Podkreślał, że celem akcji jest nie tylko pozyskanie materiału dla Archiwum Akt Nowych oraz Archiwów Państwowych i próba wydobycia pamiątek schowanych w rodzinnych szufladach, które mają zarówno wartość sentymentalną, jak również są bardzo istotnym źródłem historycznym, ale także pozyskanie scyfryzowanych materiałów do Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki, opowiadając w piątek na antenie Radiowej Jedynki o szczegółach tegorocznej akcji, przypomniał, że jest to już kolejna jej odsłona. Pierwsza, która odbyła się w 2019 roku, dotyczyła 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, druga - wojny polsko-bolszewickiej i rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. "Obecna akcja dotyczy doświadczenia komunizmu w Polsce różnych wymiarach i różnych perspektywach" - powiedział.
Podkreślał, że celem akcji jest nie tylko pozyskanie materiału dla Archiwum Akt Nowych oraz Archiwów Państwowych i próba wydobycia pamiątek schowanych w rodzinnych szufladach, które mają zarówno wartość sentymentalną, jak również są bardzo istotnym źródłem historycznym, ale także celem akcji jest pozyskanie scyfryzowanych materiałów do Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie.
"Chcemy jak najbardziej szeroko zarzucić naszą sieć, korzystając z życzliwości słuchaczy Polskiego Radia" - zaznaczył prezes PFN. Wyraził też przekonanie, że - podobnie, jak poprzednie edycje akcji - również jej tegoroczna odsłona zakończy się sukcesem, ponieważ poprzednie lata dostarczyły niezwykle cennych historycznie materiałów.
Zaznaczał, że "cenne jest również bardzo indywidualne doświadczanie tego, czym komunizm był dla biografii poszczególnych jednostek oraz jaki miał wpływ na ich rodzinę i codzienność". "Chodzi nam o wszystkie doświadczenia, jak najbardziej indywidualne, jak najbardziej społeczne" - powiedział.
"Właśnie takich, które opowiadały historię nie tylko z perspektywy procesów historycznych, mechanizmów czy też struktur społeczno-historycznych, ale także z perspektywy pojedynczych uczestników tych wydarzeń" - mówił Zarzecki.
Zaznaczał, że "cenne jest również bardzo indywidualne doświadczanie tego, czym komunizm był dla biografii poszczególnych jednostek oraz jaki miał wpływ na ich rodzinę i codzienność". "Chodzi nam o wszystkie doświadczenia, jak najbardziej indywidualne, jak najbardziej społeczne" - powiedział.
Konkurs trwa od 12 lipca do końca wakacji. Fotografie przedmiotów, skany zdjęć oraz dokumenty można przesyłać za pomocą specjalnego formularza dostępnego pod adresem: mojearchiwum.polskieradio.pl. Wyróżnione zdjęcia będzie można oglądać na stronie audycji „Lato z Radiem” w zakładce „Moje archiwum”. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 30 sierpnia, a ich eksponaty trafią do Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie.
Szczegóły na temat akcji "Moje Archiwum 2021" można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Fundacji Narodowej i Polskiego Radia. (PAP)
Autor: Daria Kania
dka/ dki/