Zwiększenie maksymalnej liczby uczniów w oddziale przygotowawczym z 15 do 25 zakłada rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wprowadzenie zmiany jest konieczne ze względu na duży napływ dzieci z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Mowa o noweli rozporządzenia w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. Nowelę opublikowano w czwartek w Dzienniku Ustaw.
Proponowane zmiany są konieczne ze względu na duży napływ dzieci z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – napisano w uzasadnieniu noweli.
"Nowelizacja rozporządzenia ma ułatwić przyjmowania do szkół uczniów, którzy w związku z sytuacją na Ukrainie nie mają świadectw i innych dokumentów szkolnych wydanych przez szkołę ukraińską i przyjmowani są do szkół na podstawie oświadczenia rodzica ucznia lub innej osoby sprawującej opiekę nad uczniem o sumie ukończonych lat nauki szkolnej za granicą" – dodano.
Wprowadzane zmiany umożliwią realizację zajęć w oddziałach przygotowawczych w grupach do 25 uczniów.
"Zwiększenie liczebności grup z maksymalnie 15 do 25 jest celowe ze względu na przybycie dużej liczby osób w wieku szkolnym. Ponadto w celu skuteczniejszej nauki języka polskiego zwiększa się z 3 do 6 minimalną tygodniową liczbę godzin przeznaczaną na naukę języka polskiego" – czytamy w uzasadnieniu.
W środę szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował, że do Polski z Ukrainy przybyło ponad 500 tys. dzieci w wieku szkolnym. Spośród nich zapisało się do polskich szkół 11,5 tys. dzieci.
W środę wieczorem Sejm uchwalił rządową ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W dokumencie są również przepisy dotyczące szkół, zakładające m.in. możliwość zwiększenia rezerwy subwencji oświatowej w celu kształcenia dzieci z Ukrainy. Ustawa trafiła do Senatu.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ joz/