Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą śledztwo w sprawie śmierci w 1983 r. jednego z liderów radomskiej "Solidarności" Jacka Jerza. Są podejrzenia, że mógł on umrzeć na skutek zażycia leków podanych mu przez nieustalone osoby w ramach operacji prowadzonej przez SB.
Rzecznik Prasowy Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prok. Robert Janicki poinformował PAP, że postępowanie karne w tej sprawie zostało podjęte na nowo w sierpniu ubiegłego roku. "Zachodziła konieczność zbadania istotnych danych przekazanych IPN przez osoby najbliższe pokrzywdzonemu oraz osoby trzecie, odnoszących się do okoliczności bezpośrednio poprzedzających zgon Jacka Jerza" – powiedział rzecznik.
Dodał, że informacje przekazane przez świadków wskazywały, że funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podjęli działania operacyjne wobec Jacka Jerza, które polegały na spowodowaniu podania mu nieustalonych środków farmakologicznych, co doprowadziło do jego śmierci 31 stycznia 1983 r. w Radomiu.
"W toku śledztwa przeprowadzono ekshumację zwłok Jacka Jerza z mogiły na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu oraz powołano biegłych z zakresu medycyny sądowej, antropologii i toksykologii Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie w celu przeprowadzenia badań pod kątem obecności toksycznych substancji zewnątrzpochodnych mogących wywołać zgon pokrzywdzonego" – przekazał rzecznik. Dodał, że badania biegłych nie zostały jeszcze zakończone.
IPN wystąpił też o przeprowadzenie kwerend w archiwach w Polsce oraz w Archiwum Dokumentów Służby Bezpieczeństwa Państwowego byłej NRD. "Czynności w tym zakresie w części zostały już wykonane, co pozwoliło na przeprowadzenie dowodów z dokumentów dotyczących działań podejmowanych wobec Jacka Jerza przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa" – powiedział. Zaznaczył, że w śledztwie przeprowadzane są także dowody z zeznań świadków, w tym z wykorzystaniem środka w postaci Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego.
Jacek Jerz (1944-1983), z zawodu technik elektronik, był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym MKZ NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska, twórcą i przywódcą radomskiej Konfederacji Polski Niepodległej, członkiem władz krajowych KPN, założycielem i członkiem władz ogólnopolskich (tzw. "Siódemki") Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, a także delegatem na I Zjazd Krajowy NSZZ "Solidarność".
Jak podaje Encyklopedia Solidarności, w stanie wojennym Jerz był internowany i szykanowany. 13 grudnia 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, następnie w Radomiu, Gębarzewie, Bydgoszczy i Kwidzynie. Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, jego pogrzeb stał się wielotysięczną manifestacją środowisk opozycyjnych. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ aszw/