W piątek na skwerze przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku odbył się uroczysty Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych zebrali się m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci i mieszkańcy Gdańska.
„Spotykamy się, aby dać świadectwo naszego przywiązania do wartości patriotycznych, naszego umiłowania wolności i niepodległości” – rozpoczął uroczystość dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Marek Szymaniak.
Podkreślił, że uroczysty Apel Pamięci jest po to, by dać świadectwo pamięci o tych, którzy nieśli wolność - o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego, którzy nigdy nie zgodzili się na próbę narzucenia Polakom totalitarnego reżimu komunistycznego. Przypomniał, że Żołnierze Wyklęci zapłacili za to „straszliwą cenę”. „Próbowano ich skazać na niepamięć, próbowano ich przez dziesięciolecia zohydzać i wmawiać kolejnym pokoleniom Polaków, że są bandytami” – powiedział.
Zaznaczył, że Żołnierzy Wyklętych mordowano „w ubeckich katowniach” i doprowadzano do sytuacji, w której przez dziesięciolecia nie wiedziano, gdzie zostali zakopani. Dodał, że IPN podjął się zadania „powrotu po swoich”, ekshumowania ich ciał oraz identyfikacji szczątków.
Uczestnicy uroczystości, po wspólnej modlitwie i Apelu Pamięci, złożyli wieńce pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Zapalili też znicze na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na pobliskim Cmentarzu Garnizonowym.
Ostatnim elementem obchodów była msza święta, koncelebrowana w intencji Żołnierzy Wyklętych w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.(PAP)
Autor: Piotr Mirowicz
pm/ mir/ szuk/