Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zmienił adres z ul. Refomackiej 3 na Czarnieckiego 3 i jest w trakcie przeprowadzki do nowej siedziby - gmachu dawnego aresztu śledczego. Obiekt ten był w ostatnich latach remontowany, a przystosowanie go do nowej funkcji kosztowało 39 mln zł.
„Mamy nadzieję, że cała operacja przeprowadzki zakończy się za dwa tygodnie. Przepraszamy wszystkich za utrudnienia. Proszę pamiętać, że przeprowadzka nie oznacza zamknięcia oddziału i zawieszenia bieżącej realizacji zadań. Pracujemy i przenosimy się” – poinformował w czwartek asystent prasowy krakowskiego IPN Janusz Ślęzak.
W budynku przy ul. Czarnieckiego w Podgórzu siedzibę mieć będą dyrekcja oraz pracownicy oddziałowych biur: Badań Historycznych, Edukacji Narodowej, Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Wieloosobowego Stanowska ds. Poszukiwań i Identyfikacji, a także Oddziałowego Biura Administracyjno-Gospodarczego, Referatu Finansowo-Księgowego i pozostałych komórek organizacyjnych.
Adres IPN został już urzędowo zmieniony z ul. Reformackiej 3 na ul. Czarnieckiego 3 (kod pocztowy: Kraków 30-536), ale adres do korespondencji pocztowej pozostanie bez zmian do czasu zakończenia przeprowadzki. Bez zmian jest adres do korespondencji mailowej oraz numery telefonów komórkowych. Zmienią się numery telefonów stacjonarnych, o których IPN poinformuje odrębnie.
Obok dawnego aresztu śledczego Instytut planuje postawić też nowy budynek, który stanie się siedzibą dla archiwum IPN, obecnie zlokalizowanego w Wieliczce.
Pracownicy Oddziałowego Biura Lustracyjnego zostaną przeniesieni do budynku przy ul. Reformackiej 3, na II piętrze.
Bez zmian lokalizacji oraz danych kontaktowych pozostają Oddziałowe Archiwum IPN oraz Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.
Okazją do zobaczenia z zewnątrz nowej siedziby w Podgórzu będzie sobota, kiedy to działalność w nowym miejscu zainauguruje księgarnia IPN, mieszcząca się wcześniej przy ul. Dunajewskiego.
Krakowski IPN w 2018 r. stał się zarządcą działek Skarbu Państwa, zlokalizowanych w Podgórzu. Obok dawnego aresztu śledczego Instytut planuje postawić też nowy budynek, który stanie się siedzibą dla archiwum IPN, obecnie zlokalizowanego w Wieliczce. Inwestycja jest w początkowej fazie, został wybrany projektant przygotowujący plan przyszłego obiektu. Wiadomo m.in., że budynek będzie miał dwie kondygnacje podziemne i dwie naziemne. Wartość tej inwestycji, według szacunków z 2023 r., to 110 mln zł. IPN chce wznieść budynek do 2027.(PAP)
bko/ dki/