Widowisko historyczne "Walki o Miechowice 1945" w Bytomiu będzie częścią obchodów 80-lecia Tragedii Górnośląskiej, które odbędą się w niedzielę (26 stycznia).
Uroczystości o godz. 12.00 rozpocznie msza święta w katowickiej archikatedrze. Następnie uczestnicy pojadą do Świętochłowic, aby o godz. 13.20 złożyć kwiaty pod bramą dawnego obozu "Zgoda".
W Bytomiu-Miechowicach o godz. 14.00 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar Tragedii Górnośląskiej, który stoi na skwerze u zbiegu ul. ks. Jana Frenzla i ks. Jana Dzierżonia.
Widowisko "Walki o Miechowice 1945" ma rozpocząć się o godz. 14.30 przy ul. Stolarzowickiej 19. Według zapowiedzi Urzędu Miejskiego w Bytomiu weźmie w nim udział 285 rekonstruktorów z Polski oraz Czech. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. pojazdy z czasów II wojny światowej oraz profesjonalne pokazy pirotechniczne.
Zbrodnia w Miechowicach to jeden z najbardziej krwawych rozdziałów Tragedii Górnośląskiej. Szacuje się, że od 25 do 27 stycznia 1945 r. zginęło tam 380 cywilów. To zarówno ofiary zbrodni dokonywanych przez żołnierzy Armii Czerwonej na miejscowej ludności, jak i przypadkowe ofiary walk toczonych przez czerwonoarmistów z rozbitymi oddziałami niemieckimi.
Będzie to dziewiąta edycja widowiska "Walki o Miechowice 1945", które organizuje stowarzyszenie Pro Fortalicium. Historyk i prezes stowarzyszenia Dariusz Pietrucha w rozmowie z PAP zapowiedział, że tym razem większy nacisk zostanie położony na inny ważny aspekt Tragedii Górnośląskiej - deportacje. W widowisku udział weźmie aktor Lech Dyblik.
O 16.00 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. w Radzionkowie.
Na niedzielne uroczystości zapraszają marszałkowie woj. śląskiego i opolskiego - Wojciech Saługa oraz Szymon Ogłaza; oraz wojewodowie śląski i opolski - Marek Wójcik oraz Monika Jurek. Patronatem objęli je marszałkowie Sejmu i Senatu RP - Szymon Hołownia oraz Małgorzata Kidawa-Błońska.
Natomiast w sobotę o godz. 17.00 w pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach prelekcję historyczną na temat zbrodni miechowickiej wygłosi Dariusz Pietrucha. O godz. 18.00 odbędzie się koncert Lecha Dyblika.
Jako Tragedię Górnośląską określa się przede wszystkim wydarzenia z 1945 r. Wówczas na Górny Śląsk wkroczyła Armia Czerwona, dopuszczając się morderstw, rabunków oraz gwałtów, a także kradzieży wyposażenia zakładów przemysłowych. Następnie przeprowadzono akcję deportacji mieszkańców Górnego Śląska do prac przymusowych w głąb ZSRR, a polskie władze komunistyczne rozpoczęły proces osadzania ich w obozach pracy na terenie Polski.
Decyzją sejmików woj. śląskiego i opolskiego 2025 r. ustanowiono w obu regionach Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Natomiast obie izby polskiego parlamentu podjęły uchwały upamiętniające ofiary tej tragedii.(PAP)
pato/ dki/