Koncerty, projekcje filmowe, dyskusje i wykłady zaplanowano w ramach rozpoczynających się w piątek V. Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich. Tematem przewodnim tygodniowego przedsięwzięcia będzie „Simcha - radość”.
Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Większość spotkań będzie się odbywała w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, prowadzonym przez organizację.
Jak mówił w środę na konferencji prasowej prezes stowarzyszenia Bogdan Białek, celem Spotkań jest m.in. przekazanie, jaka jest właściwa relacja miedzy Żydami a chrześcijanami.
Podkreślił, że jest to szczególnie ważne w 2015 r. - w 50. rocznicę ogłoszenia przez Sobór Watykański II deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”. „Deklaracja zrywała z fatalną w skutkach pedagogiką obciążającą Żydów za śmierć Jezusa, co było źródłem antysemityzmu (…). Zrywano też z przekonaniem, że chrześcijanie zastąpili Żydów w przymierzu z Bogiem; potwierdzała, że przymierze (Boga z Izraelem – PAP) nigdy nie zostało zerwane” – przypomniał Białek.
Tegoroczne spotkania są organizowane wokół hasła „Simcha – radość” („simcha” - z hebr. radość - PAP). „Chcemy pokazać, że doświadczanie wiary jest przede wszystkim doświadczaniem radości” – podkreślił Białek.
O radości mają traktować m. in. wydarzenia zaplanowane na niedzielę. „Radość w Psalmach” to tytuł spotkania z udziałem filozofa, dominikanina o. Marka Nowaka i rabina Joela Nowickiego, podczas którego zaproszeni goście będą komentowali wybrane fragmenty Psalmów z perspektywy swoich doświadczeń religijnych.
Wieczorem z koncertem „Moje imię to Radość czyli Symcha” wystąpią rabin Symcha Keller i jego przyjaciele z Gminy Żydowskiej w Łodzi. Istotą tworzonej przez nich muzyki jest m.in. bezpośrednie odniesienie do życia dzisiejszych Żydów polskich.
We wtorek dwugłos na temat radości Żydów i chrześcijan zaprezentują Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich i protestancki teolog, Krzysztof Dorosz.
Spotkania zainauguruje w piątek wystawa fotograficzna, przybliżająca realia życia mniszego i wpływu prawosławnych monasterów na życie wiernych, kulturę i sztukę, w takich krajach jak m. in. Grecja i Serbia. Otwarcie ekspozycji uświetni koncert chóru prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja w Kielcach, „Oikumene”.
W poniedziałek w Teatrze im. Stefana Żeromskiego odbędzie się koncert przedwojennych kołysanek jidysz i pieśni wieczornych w wykonaniu Oli Bilińskiej, opracowanych w ramach projektu „Berjozkele”. Przed występem zostaną wręczone: Nagroda im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza dedykowana nauczycielom i wychowawcom, za krzewienie postaw akceptacji i otwartości na innych oraz Nagroda Menora Przyjaźni za działalność publicystyczną i dziennikarską, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych ocaleniu od zapomnienia społeczności żydowskiej.
Wieczorem o spektaklu „Hideout/Kryjówka”, opartym na historii aktorki Ireny Solskiej, która ocaliła przed zagładą wielu Żydów, opowiedzą twórcy przedstawienia z lubelskiego neTTheatre - Paweł Passini i Patrycja Dołowy.
W czwartek 26 marca o idei szabatu będzie opowiadał rabin Stanisław Wojciechowicz. Podczas zaimprowizowanej wspólnej kolacji szabatowej będzie m.in. uczył piosenek i obyczajów związanych z żydowskim świętem.
W piątek 27 marca w Muzeum Narodowym - Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich o znaczeniu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego będzie mówił przewodniczący zespołu ds. nowej ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, bp. Grzegorz Ryś. Zaplanowano także spotkanie autorskie z duchownym, poświęcone jego najnowszej książce „Wiara z lewej, prawej i Bożej strony”.
Odbędą się też projekcje filmów. To dokumenty: „Nasze dzieci” (1948 r.) Natana Grossa o dzieciach z sierocińca w Helenówku ocalałych z Holokaustu i „Nigdy nie zapomnij kłamać” (2012 r.) Mariana Marzyńskiego, w którym ocalony z Zagłady twórca jako reżyser po raz pierwszy zajmuje się swoim dzieciństwem podczas wojny i doświadczeniami innych dzieci, które przeżyły Holocaust. Pokazany będzie także fabularny obraz Radosława Markiewicza „Metanoia” (2005 r.), inspirowany formą i symboliką ikony.
Patronat honorowy nad Spotkaniami objęli bp kielecki Jan Piotrowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski. (PAP)
ban/ gma/