Powstające w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej organizuje wystawę czasową oraz konferencję poświęconą skutkom tego konfliktu. W spotkaniu udział wezmą m.in. znani historycy - Norman Davies oraz Timothy Snyder. Na ekspozycji znajdzie się część eksponatów ze zbiorów muzeum.
Konferencja będzie miała miejsce 6 i 7 maja w Europejskim Centrum Solidarności. Rozpocznie ją otwarcie wystawy czasowej „’45. Koniec wojny w 45 eksponatach” prezentowanej w sali wystaw czasowych ECS.
Na konferencję złoży się pięć paneli, w trakcie których historycy będą rozmawiać m.in. o społecznej pamięci II wojny światowej, historycznych interpretacjach skutków tego konfliktu (m.in. w kontekście konferencji w Jałcie i Poczdamie), związanych z wojną zagadnieniach, które – mimo upływu 70 lat od jej zakończenia - nadal nie zostały dostatecznie zbadane, a także o tym, w jaki sposób II wojna jest przedstawiana w placówkach muzealnych.
W konferencji udział wezmą m.in. brytyjski historyk Norman Davies, amerykański badacz Timothy Snyder, rosyjska specjalistka w tematyce II wojny i jednocześnie członkini Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych Natalia Lebiediewa oraz ukraiński historyk Andrij Portnow.
Niemieckich historyków reprezentować będą m.in. wicedyrektor Muzeum Niemiecko-Rosyjskiego Berlin-Karlshorst Margot Blank i Stefan Troebst z Uniwersytetu w Lipsku.
Z kolei wśród przedstawicieli rosyjskich badaczy znajdą się dyrektor Centralnego Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie Aleksander Nikonow oraz b. szef Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej prof. Rudolf Pichoja. Uczestnikami spotkania będą też b. polski minister spraw zagranicznych, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych prof. Adam Rotfeld oraz dyrektor gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej prof. Paweł Machcewicz.
Jak powiedział PAP prof. Machcewicz, z tematyką konferencji będą bezpośrednio związane eksponaty, które złożą się na czasową wystawę.
„Ekspozycja będzie próbą opowiedzenia o tym, czym był koniec wojny przede wszystkim dla Polaków. Chcemy na niej pokazać niejednoznaczność tego momentu w historii, bo przecież wiąże się on z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej – zwycięstwem Polski nad Niemcami, ale także początkiem represji sowieckich, początkiem nowego zniewolenia – narzucania systemu komunistycznego” – powiedział PAP prof. Machcewicz.
Dodał, że większość eksponatów, które złożą się na wystawę czasową w ECS, będzie też prezentowana na wystawie stałej Muzeum II Wojny Światowej. „Będzie to więc swoista próbka naszej przyszłej ekspozycji. Nie chcę jednak zdradzać zbyt wielu szczegółów przed otwarciem wystawy” – powiedział Machcewicz.
Wyjaśnił, że wśród 45 eksponatów znajdą się m.in. przedmioty związane z obozami koncentracyjnymi, ze zbrodniami na Żydach, czy zbrodniami na ludności cywilnej w Warszawie (m.in. dziecięcy bucik znaleziony w ruinach miasta w czasie ekshumacji w 1945 r.).
„Zaprezentujemy też na wystawie m.in. dzwon z obozu koncentracyjnego z Gusen przywieziony przez polskich więźniów po tym, jak zostali uwolnieni przez Amerykanów w maju 1945 r.” – powiedział PAP Machcewicz.
Pokazane zostaną także eksponaty wiążące się z przymusowymi przesiedleniami Polaków z terenów, które Polska utraciła po 1945 r. „Ten temat zilustrują przedmioty przewiezione ze wschodu na Pomorze przez jedną z rodzin, która tutaj się osiedliła” – powiedział PAP Machcewicz.
Na wystawę trafią także eksponaty wiążące się z podziemiem niepodległościowym działającym na Pomorzu. „Staramy się – jeśli jest to możliwe - pokazywać pewne szersze zjawiska posługując się przykładami lokalnymi” – wyjaśnił Machcewicz.
Wystawa, której częścią będą także wielkoformatowe zdjęcia, czynna ma być do połowy września.
Obok ECS i Muzeum II Wojny Światowej organizatorem konferencji jest Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Zarówno konferencja, jak i wystawa będą częścią polskich obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Obchody potrwają do 8 maja, a udział w nich zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.(PAP)
aks/ mow/