Najlepsze filmy czy reportaże radiowe prezentujące wielką i lokalną historię nagrodzi Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, który rozpoczął przyjmowanie kandydatur do IV ogólnopolskiego konkursu "Audycja Historyczna Roku". Można je zgłaszać do 15 czerwca.
Główny cel tego przedsięwzięcia to promocja radiowej i filmowej twórczości dokumentalnej, która prezentuje najnowszą historię Polski z lat 1939-89.
Rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki poinformował PAP, że do konkursu można zgłaszać reportaże, które powstały w ostatnich dwóch latach.
"W tym roku mijają rocznice Powstania Poznańskiego w czerwcu 1956 r., krwawej sowieckiej interwencji na Węgrzech czy 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wiele z tych wydarzeń znajduje swoje odzwierciedlenie w reportażach radiowych i filmowych. Ale będziemy też czekać na twórczość odnoszącą się do historii lokalnych, często nieznanych czy zapomnianych, bo one również składają się na naszą przeszłość, a często pokazują ją w sposób jeszcze bardziej intensywny niż wielka historia" - poinformował Danilecki.
W konkursie będą przyznane nagrody w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (Nagroda im. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego) oraz historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku).
Konkursowe materiały dziennikarskie oceni jury składające się z historyków IPN oraz dziennikarzy. Nagrody mają wymiar pieniężny, ich wysokość ustala prezes IPN.
Lista nominowanych do nagród w konkursie, po pięć nominacji w każdej kategorii, będzie ogłoszona 25 października. Wręczenie nagród zaplanowano - jak co roku - 26 listopada w Białymstoku, w dniu rocznicy urodzin związanego z Białymstokiem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
IPN przypomina, że w trzeciej edycji do konkursu zgłoszono 77 filmów i audycji radiowych. Grand Prix zdobył film dokumentalny pt. "Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć” Marka Widarskiego, zrealizowany przez Fundację filmową Armii Krajowej. W kategorii losy nagrodę im. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego dostał film "Krystyny Kuty 25 lat wolności”, autorstwa Mirosława Rogalskiego z RMedia. W kategorii historia regionalna nagrodę odebrała Agnieszka Czarkowska z Polskiego Radia Białystok za audycję "Rozstrzelany zegarek". Przyznano też wyróżnienia. (PAP)
kow/ agz/