Sejm uczcił w środę 97. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W przyjętej przez aklamację uchwale posłowie podkreślili "odwagę i poświęcenie powstańców wielkopolskich, doceniając ich znaczenie w polskiej historii".
"Zwycięski zbrojny zryw niepodległościowy Wielkopolan to chlubna i długo niedoceniana karta historii narodu polskiego. Powstanie Wielkopolskie zdecydowało o kształcie II Rzeczypospolitej, a Wielkopolanom przyniosło, po ponad 120 latach niewoli, upragnioną wolność" - zaznaczyli posłowie w uchwale.
Jak podkreślili, "walka, w której poległo ponad 2000 osób, a kilka tysięcy zostało rannych była przykładem ogromnej solidarności i doskonałej organizacji wszystkich mieszkańców Wielkopolski". "Pod koniec walk Armia Wielkopolska liczyła 130 tys. żołnierzy, którzy po zwycięstwie powstania wspierali powstania śląskie i mieli swój znaczący udział w wojnie polsko-bolszewickiej" - zaznaczyli posłowie w uchwale.
Oceniono też, że "Wielkopolska Insurekcja to powód do dumy i ważna lekcja patriotyzmu".
Sejm - w 97. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego - "przypomina o odwadze i poświęceniu powstańców wielkopolskich, doceniając ich znaczenie w polskiej historii". "Wspólna walka Wielkopolan podjęta w imię wolności i niepodległości oraz praca służąca jak najlepszemu wykorzystaniu szans, które dało zwycięstwo, godne są upamiętnienia" - napisano w uchwale.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to jedyny zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów. (PAP)
ajg/ eaw/