III Memoriał Artystyczny wybitnego góralskiego artysty, Jana Fudali, rozpoczął się w piątek w Zakopanem. Wydarzenie jest upamiętnieniem tego twórcy poprzez prezentację dziedzin sztuki szczególnie przez niego preferowanych.
„Osoba, która potrafiła wyrazić swój świat za pomocą pędzla, rzeźbiarskiego dłuta, a także pióra - poprzez poezję, i w końcu całym sobą, poprzez ekspresyjne wykonania tańca góralskiego i biegi narciarskie, w których był mistrzem – to cały Fudala. Wszystkie dyscypliny ulubione przez niego, zarówno te artystyczne, jaki i sportowe w pełni oddawały jego sylwetkę” – powiedział otwierając memoriał, dyrektor Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem, Krzysztof Jędrzejowski.
W pierwszym dniu imprezy, góralska młodzież rywalizuje w konkursie tańca góralskiego, w wykonywaniu którego Fudala był niekwestionowanym mistrzem. Kolejne memoriałowe wydarzenia to recytacja poezji pisanej gwarą góralską oraz wystawa plastyczna obejmująca kilka dziedzin sztuki. Jak powiedział Jędrzejowski, w tym roku będzie to wystawa prac pedagogów-artystów Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem. Fudala był również pedagogiem zakopiańskiej „Jutrzenki” od lat 80.
Na wystawie, której wernisaż zaplanowano na sobotę w zakopiańskiej galerii ArtPark, znajdą się m.in. obrazy malowane na szkle, w technice, którą stosował Fudala. Zaprezentowane zostaną także prace rzeźbiarskie wykonane w drewnie i metalu, fotografia, grafika, rysunek, tkanina artystyczna i lutnictwo.
Na wystawie, której wernisaż zaplanowano na sobotę w zakopiańskiej galerii ArtPark, znajdą się m.in. obrazy malowane na szkle, w technice, którą stosował Fudala. Zaprezentowane zostaną także prace rzeźbiarskie wykonane w drewnie i metalu, fotografia, grafika, rysunek, tkanina artystyczna i lutnictwo.
Każdego roku memoriałowi towarzyszy inna wystawa w jakiś sposób związana z postacią Fudali. W ubiegłych latach były to: wystawa malarstwa na szkle zatytułowana „Legendy tatrzańskie” oraz wystawa nieprezentowanych prac artysty ze zbiorów rodzinnych.
Spośród wszystkich uczestników memoriałowych konkursów komisja artystyczna wybierze laureata Grand Prix Memoriału, który otrzyma statuetkę „Złotego Jaśka” jako uczestnik, który w sposób szczególny wyróżnił się swoją działalności artystyczną.
6 stycznia 2011 roku minie trzecia rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera sportowego, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.
Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal w biegach narciarskich. Miał także szereg innych osiągnięć sportowych.
W czasie studiów w Krakowie, wspólnie z Franciszkiem Bachledą-Księdzulorzem i Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, założył grupę poetycką "Juhasi" piszącą wyłącznie gwarą góralską.
Fudala zagrał w kilku filmach, m.in. "Legenda Tatr", "Ród Gąsieniców", "Nuty moje nuty". Jest także autorem kilku tomików poetyckich i satyrycznych m.in. "Śrybelny miesiącku", "Wiersze gorczańskie", "Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Fudala", oraz "Nieszczęśnicy - zbójecki humor". Wydał także książki: "Gawędziołki o Profesorze Tischnerze" oraz "Kto się cieszy, ten nie grzeszy".
Fudala namalował sporo obrazów na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000-2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.
Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci, jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.
Organizatorem Artystycznego Memoriału Jana Fudali jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem.(AP)
szb/ hes/