Dwanaście spektakli polskiej teatralnej sceny alternatywnej, pokazy filmów Romana Polańskiego, koncert i dyskusje odbędą się podczas tegorocznej edycji festiwalu "Klamra" w Toruniu. 21. Alternatywne Spotkania Teatralne rozpoczną się w sobotę.
"Po raz kolejny ważną częścią +Klamry+ będą przedstawienia oparte na ruchu i tańcu. Do tej kategorii zaliczyć należy teatr Dada von Bzdulow, zwycięzcę plebiscytu publiczności ubiegłorocznego przeglądu. Zawsze gorąco oklaskiwani twórcy pokażą w tym roku spektakl +Duety nieistniejące+" - poinformował w czwartek dziennikarzy rzecznik "Klamry" Jarosław Jaworski.
W ramach tegorocznej edycji przeglądu wystąpi także Lubelski Teatr Tańca. Choreografię do przygotowanego przez lubelskich artystów "Gracerunners" opracowała Karen Foss, która - jak podkreślają twórcy spektaklu - "zmuszała swoich tancerzy do karkołomnych zadań i przekraczania granic własnego ciała". Po raz kolejny toruńska publiczność zetknie się z Teatrem Maat Projekt, który pokaże "Station De Corps" w reżyserii i choreografii Tomasza Bazana.
W programie przewidziano również pokaz filmów krótkometrażowych Romana Polańskiego z muzyką na żywo oraz projekcję obrazu "Stand By". Muzycznym akcentem tegorocznej "Klamry" będzie Renata Przemyk.
Inspiracją do powstania opartego na ruchu spektaklu "Pandora", przygotowanego przez Teatr Formy, jest "Wariat i zakonnica" Witkacego. Twórcy podkreślają, że tematem ich przedstawienia jest współczesny człowiek, jego słabości i uwikłania.
"Nie tylko teatry tańca czy ruchu zagoszczą na tegorocznej +Klamrze+. Jak zawsze widzowie będą mogli zobaczyć nowe przedstawienia uznanych twórców: festiwal otworzy Teatr Wierszalin ze spektaklem +Wszyscy święci. Zabłudowski cud+, a zawsze ciepło przyjmowany przez publiczność szczeciński Teatr Kana pokaże +Moskwę Pietuszki+", prezentowaną na wielu festiwalach na świecie" - zapowiedział Jaworski.
Kolejny już raz zagości na "Klamrze" legenda polskiej teatralnej sceny alternatywnej – Teatr Ósmego Dnia. Ich przedstawienie "Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej" zestawia donosy pisane przez Polaków do Gestapo z współczesnymi donosami kierowanymi do Urzędu Skarbowego.
Do nurtu teatru zaangażowanego odwołują się spektakle goszczącej już w poprzednich latach na "Klamrze" Komuny Warszawa. Tym razem zespół zaprezentuje przedstawienie "Sierakowski", w którym analizować będzie postać publicysty, socjologa, założyciela "Krytyki Politycznej".
Formacja Suka Off przedstawi widowisko "Red Dragon", a debiutujący na "Klamrze" Teatr Improwizowany Klancyk - "Pana Harolda". "W tym przypadku publiczność nie będzie oglądać, lecz uczestniczyć w spektaklu, bowiem improwizacja aktorów rozwijać się będzie pod wpływem słów rzucanych przez widzów" - wyjaśnił Jaworski.
Nie zabraknie akcentu toruńskiego. Aktorzy Teatru Wiczy przedstawią premierowy science-show "Naukowy cyrk braci Nano", wyprodukowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Tradycyjnie spektaklom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Gościem specjalnym festiwalu będzie Janusz Opryński z Teatru Provisorium. Zaplanowano również spotkanie z Arturem Dudą, który opowie o polskim teatrze alternatywnym po 1989 r.
W programie przewidziano również pokaz filmów krótkometrażowych Romana Polańskiego z muzyką na żywo oraz projekcję obrazu "Stand By". Muzycznym akcentem tegorocznej "Klamry" będzie Renata Przemyk.
"+Klamra+ nie ma charakteru konkursowego. Nie czujemy się upoważnieni, by oceniać, które z przedstawień są lepsze, a które gorsze, dlatego jedyną formą oceny jest plebiscyt publiczności, która wybiera najlepszy spektakl festiwalu" - podkreślił Mirosław "Maurycy" Męczekalski, szef festiwalu i toruńskiego klubu studenckiego "Od Nowa".
Klamrową Nagrodę Publiczności otrzymywali dotychczas: w 2007 - Teatr Wierszalin za "Niżyńskiego", w 2008 - Teatr Kana za "Geist", w 2009 - Porywacze Ciał za "Correcto Mundo", w 2010 - Teatr Kana za "Lailonię", w 2011 - Usta Usta Republika za "777", w 2012 Dada von Bzdulow za "Caffe Latte". Zwycięzca otrzymuje zaproszenie do programu głównego najbliższej edycji "Klamry".
Toruński festiwal odbywa się od 1993 roku w Studenckim Klubie Pracy Twórczej "Od Nowa". (PAP)
olz/ hes/