Kilkadziesiąt spektakli, w tym 11 konkursowych - z czego pięć zagranicznych, będą mogli obejrzeć w dniach 13-24 kwietnia widzowie podczas 51. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Część przedstawień tradycyjnie już zostanie zaprezentowana w Niemczech.
We wtorek orgaqnizatorzy przedstawili szczegółowy program festiwalu.
Międzynarodowe jury oraz widzowie ocenią m.in. spektakl "Maria Callas. Master Class" Och-Teatru z Warszawy, przedstawienie "Wojny, których nie przeżyłam" Teatru Polskiego z Bydgoszczy. O nagrodę ubiegać się też będą artyści warszawskiego Teatru Żydowskiego, którzy przyjadą do Szczecina ze spektaklem "Aktorzy żydowscy", czy Teatru Powszechnego ze stolicy z produkcją "Nieznośnie długie objęcia".
Trzy przedstawienia konkursowe zostaną zaprezentowane w Berlinie.
Jak podkreśliła dyrektor festiwalu Anna Garlicka, jest on świętem nie tylko teatru, ale także kultury dla mieszkańców miasta. Konkurs jest jego istotną częścią, ale tylko jedną - dodała.
Jak mówił dziennikarzom wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, Kontrapunkt udowadnia, że teatr jest dla wszystkich i każdy ma szanse skorzystać z oferty festiwalowej. "Chcemy, by festiwal przybliżał teatr odbiorcy, szczególnie temu młodemu" - zaznaczył. Jak powiedział, organizatorzy wkraczają w drugie półwiecze istnienia Kontrapunktu - z nową energią i radością.
Jak zawsze w czasie festiwalu odbędzie się spotkanie krytyków, badaczy i praktyków teatralnych, którzy tym razem podejmą dyskurs o festiwalach teatralnych. W tym roku dyskusja dotknie tematu "+Nowy+ teatr (nie)porozumienia". Uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy współczesny teatr posługuje się językiem enigmatycznym, zrozumiałym jedynie dla "akademickich " teoretyków.
"Kontrapunkt" to nie tylko spektakle teatralne, ale także liczne imprezy towarzyszące: koncerty, dyskusje panelowe, widowiska plenerowe i wystawy.
W sobotnią noc 16 kwietnia odbędzie się impreza towarzysząca przeglądowi pod hasłem "Północ teatrów" - swoje spektakle pokażą szczecińskie sceny.
Festiwalowi towarzyszyć będzie "Mały Kontrapunkt", czyli projekt skierowany do dzieci i ich rodziców. Zacznie się 15 kwietnia i potrwa trzy dni, podczas których mali widzowie przeżyją swa przygodę z teatrem.
W finale Narodowy Stary Teatr z Krakowa pokaże przedstawienie "Nie-Boska komedia. Wszystko powiem Bogu!".
"Kontrapunkt" to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.
Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa "Kontrapunkt" oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych. (PAP)
epr/ agz/