Wystawa prac niemieckiego malarza i rzeźbiarza Maxa Ernsta to jedno z wydarzeń zaplanowanych w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w 25. roku działalności tej instytucji. Jubileusz będzie też okazją do dyskusji i refleksji nad fenomenem Krakowa, nad trudną historią Europy Środkowej oraz do rozpoczęcia polsko-niemieckiego projektu badawczego dotyczącego architektury III Rzeszy na terytorium Polski.
Utworzenie Międzynarodowego Centrum Kultury zapowiedział w listopadzie 1990 r. na szczycie KBWE w Paryżu premier RP Tadeusz Mazowiecki. Oficjalna inauguracja jego działalności nastąpiła 29 maja 1991 r.
"Centrum powstawało i nadal działa jako pierwsza tego typu państwowa instytucja kultury w Polsce, którą powołano po przełomie politycznym 1989 dla utrzymywania i rozwoju dialogu ze światem. To formułka, którą można wypełnić na różne sposoby. My uczyniliśmy Kraków miejscem dla rozmowy ze światem nie tylko o nas, ale szerzej o fenomenie dziedzictwa kulturowego i dla dialogu z naszymi sąsiadami" – mówił w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor MCK prof. Jacek Purchla.
Jak podkreślił utworzenie Centrum było owocem „harmonii i współdziałania” rządu oraz samorządu.
Kulminacja jubileuszu MCK nastąpi na przełomie maja i czerwca. Uświetni go otwarcie wystawy ponad 110 dzieł Maxa Ernsta, twórcy-eksperymentatora, który opracował nowe awangardowe metody i techniki artystyczne.
"Postanowiliśmy skoncentrować się na jednym charakterystycznym rysie twórczości, na przekonaniu artysty, że jego alter ego to ptak. Nie będziemy pokazywać dorobku Maxa Ernsta w porządku chronologicznym, ale pod kątem tego, jak przez całe życie ustosunkowywał się do przekonania o swoim ptasim rodowodzie" - mówiła dr Monika Rydiger, kurator wystawy "Max Ernst. Sny ornitologa".
Pod koniec maja eksperci zaproszeni na międzynarodową konferencję "Kraków i świat" - historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, urbaniści i ekonomiści – dyskutować będą o fenomenie miasta, popatrzą też w przyszłość, zastanawiając się nad drogami rozwoju Krakowa i rolą kultury w tym procesie.
Specjalnymi gośćmi konferencji będą: włoski pisarz i eseista, autor wielu publikacji o Europie Środkowej prof. Claudio Magris oraz twórca koncepcji miast kreatywnych Charles Landry.
Wśród planów MCK na ten rok znalazły się także prezentacje dokonań artystów z krajów sąsiadujących z Polską m.in. młodej sztuki ukraińskiej, reprezentowanej przez Włodka Kostyrkę i Eugeniusza Rawskiego oraz sztuki środkowoeuropejskiej poprzez prace powstałe w dwudziestoleciu międzywojennym w środowisku artystycznym Koszyc, w którym działali Słowacy, Węgrzy, Czesi, Żydzi i Rumuni. Rok zamknie wystawa prezentująca współczesne wzornictwo w Polsce i w Norwegii.
W roku jubileuszu MCK wspólnie z Zentralinstitut fur Kunstgeschichte w Monachium (Centralny Instytut Historii Sztuki) chce rozpocząć wieloletni projekt badawczy „Dziedzictwo kłopotliwe. Architektura III Rzeszy na terytorium Polski”. Jego celem jest przegląd obiektów architektury i urbanistyki z tego okresu zrealizowanych na dzisiejszym terytorium Polski oraz tych, które zaplanowano, ale nie wzniesiono.
"Takie badania są już prowadzone przez coraz mocniejszą grupę badaczy w Niemczech, jest polską racją stanu, abyśmy aktywnie w tym projekcie uczestniczyli, więcej - koordynowali go i sformułowali wnioski ważne, także dla władz konserwatorskich” - uważa prof. Purchla. Efektami projektu będą konferencja, publikacja oraz planowana jesienią 2017 r. wystawa.
Wśród wydawnictw publikowanych przez MCK znajdą się w tym roku m.in. praca najwybitniejszego współczesnego rumuńskiego historyka Luciana Boi "Dlaczego Rumunia jest inna?" oraz książka publicysty Paula Lendvaiego "Węgry. Tysiąc lat zwycięstw w klęskach" przybliżająca zmienne losy Węgrów w kraju i na emigracji. Specjalnie na jubileusz przygotowana zostania antologia esejów Claudio Magrisa, z których większość nie była dotąd wydana w Polsce.
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie jest narodową instytucją kultury. Placówka angażuje się w projekty dotyczące m.in. dziedzictwa kulturowego, wielokulturowości Europy Środkowej, tożsamości i pamięci, zarządzania kulturą i ochrony zabytków. Dotychczas w MCK odbyły się: 141 wystawy, ponad 100 międzynarodowych konferencji i seminariów, 70 międzynarodowych programów edukacyjnych. Placówka ma w swoim dorobku 338 publikacji i dysponuje liczącą 35 tys. woluminów biblioteką i nowoczesną czytelnię.(PAP)
wos/ par/