30.08.2010. Warszawa (PAP) - Publikacje monograficzne i popularnonaukowe przygotowały oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w całym kraju w ramach obchodów 30. rocznicy powstania Solidarności i wydarzeń sierpniowych. Są wśród nich wielotomowe dzieła - na temat dziejów związku oraz encyklopedia Solidarności.
Inną z zaprezentowanych publikacji jest pierwszy z sześciu tomów Encyklopedii Solidarności - zawierający ponad 1 tys. haseł rzeczowych i biogramów. "Przedstawia on ruch przez pryzmat losów jednostek i ma szansę stać się fundamentem pod kolejne badania Solidarności. Wiele szczegółowych monografii dotyczących poszczególnych regionów zostało również wydanych przez nasze oddziały. Publikujemy także szereg dokumentów, najważniejszym z nich jest bez wątpienia +Kryptonim Klan. Służba bezpieczeństwa wobec NSZZ Solidarność w Gdańsku+" - relacjonował Kamiński.
Oprócz opracowań o charakterze naukowym IPN wydał także szereg publikacji popularyzujących wiedzę m.in. broszurę popularnonaukową "Solidarność, 1980-1989" w kilku wersjach językowych i kolejny numer Biuletynu IPN poświęcony Wydarzeniom Sierpniowym. "Planujemy również wydanie teki edukacyjnej adresowanej do nauczycieli, która służyć będzie pomocą w nauczaniu czym była Solidarność. Poprzez wszystkie te inicjatywy pragniemy przypomnieć, jaką rolę odegrała Solidarność w losach Europy i świata. Ten ruch wydaje się nieco zapomniany i chcielibyśmy to zmienić, by być może także młodzi badacze podjęli refleksję nad dziejami ruchu" - podkreślił szef Biura Edukacji Publicznej IPN.
Niemal każdy z oddziałów Instytutu przygotował również osobne wystawy poświęcone rocznicy Solidarności. Otwarta w poniedziałek ekspozycja warszawska "Fenomen +Solidarności+. Migawki z dziejów Polskie 1980-1981", przygotowana w języku polskim i angielskim, przedstawia najbardziej znane zdjęcia z tamtego okresu autorstwa m.in. Erazma Ciołka.
"Staraliśmy się spojrzeć na historię Solidarności lat 1980-81 w nieco inny sposób, przez pryzmat zdjęć-symboli, które same w sobie stanowią część historii. Odnieśliśmy się także do pewnych haseł i pojęć, które kojarzą się z Solidarnością, takich jak godność, nadzieja czy demokracja. Były one wówczas bardzo ważne, a dzisiaj chyba nieco nam spowszedniały i chcielibyśmy przypomnieć, jaką rolę wówczas odgrywały" - zaznaczył Kamiński.
Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja albumu fotografii Erazma Ciołka "+Solidarność+, sierpień 1980-sierpień 1989" dokumentujących okres od strajków roku 1980 i podpisania porozumień sierpniowych przez stan wojenny aż po obrady Okrągłego Stołu oraz zwycięskie dla Solidarności wybory 4 czerwca 1989 roku.
"To był niezwykły okres i niezwykli ludzie. Kiedy w sierpniu 1980 roku dotarłem do Stoczni Gdańskiej zastałem tam tłum milczących, zdeterminowanych ludzi i ten widok mnie urzekł. Niezwykłe było to, że chociaż byli w trudnej, zdawałoby się beznadziejnej sytuacji w walce z władzą, zachowywali spokój, niezwykłą kulturę i jedność. I ten obraz chciałem utrwalić na swoich fotografiach" - opowiadał dziennikarzom obecny na promocji albumu Erazm Ciołek. (PAP)
akn/ ls/ jra/