15.12.2010. Poznań (PAP) - Towarzystwo Bambrów Poznańskich przegrało z Muzeum Narodowym w Poznaniu proces o wydanie budynku, w którym mieści się Muzeum Bambrów. Wyrok w tej sprawie ogłosił w środę poznański sąd okręgowy.
Sąd odrzucił żądanie Towarzystwa Bambrów Poznańskich, by Muzeum Narodowe zwróciło mu pieniądze, które wydało na budowę obiektu. Zwrotu nakładów można się domagać po uprawomocnieniu wyroku o wydaniu.
Budowa Muzeum Bambrów Poznańskich zakończyła się pod koniec 2003 roku. W czasie realizacji inwestycji okazało się, że Towarzystwo Bambrów Poznańskich nie ma pieniędzy na zapłatę faktur wykonawcy. Muzeum od początku swojej działalności balansowało na skraju bankructwa
Muzeum Bambrów zawiera głównie zbiory zgromadzone przez wiele lat przez towarzystwo oraz oddane w depozyt przez poznańskie rodziny bamberskie. Upamiętnia historię poznańskich bambrów, imigrantów z niemieckiego Bambergu, osiadłych w XVIII wieku w podpoznańskich wsiach.
Osadnicy z Bambergu w południowej Frankonii przybyli w okolice Poznania w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach (obecnie dzielnicach miasta) zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy. Na zaproszenie władz miasta Poznania, do połowy XVIII przybywały bamberskie rodziny, które zasiedliły m.in. wsie Luboń, Dębiec, Jeżyce, Winiary, Rataje i Wildę.
Osadnicy dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się one jego dzielnicami, a potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część społeczeństwa Poznania. (PAP)
rpo/ ls/