Muzeum PRL-u (krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie) oraz Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na debatę „Londyn – Polska poza Polską?” poświęconą najstarszej polskiej emigracji w Londynie.
Naszymi gośćmi będą m.in. Jerzy Kucięba-Kirk – polski londyńczyk, emigrant świadek historii; dr hab. Arkady Rzegocki – politolog z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z świadkiem historii oraz ekspertami będziemy próbowali zastanowić się nad fenomenem polskiego Londynu i jego dziedzictwem. W trakcie debaty zaprezentowane zostaną fragmenty wywiadów z przedstawicielami polskiej emigracji w Londynie, nagrane w ramach projektu „Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polskę. Losy polskiej emigracji w Londynie w latach 1945-1989”.
Debata odbędzie się w poniedziałek, 17 grudnia o godz. 12:00 w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13 Kraków, sala nr 17).
***
„Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polskę. Losy polskiej emigracji w Londynie w latach 1945-1989” to projekt Muzeum PRL-u, realizowany od lipca 2012 roku dzięki dotacji pozyskanej z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Głównym założeniem projektu jest nawiązanie dialogu międzypokoleniowego oraz popularyzacja wiedzy na temat najstarszej, żyjącej dziś polskiej emigracji w Londynie wśród studentów, młodzieży szkolnej i wszystkich użytkowników Internetu. W tym celu uczestnicy projektu - współpracownicy Muzeum PRL-u oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera - udali się do Londynu i przeprowadzili kilkanaście wywiadów z przedstawicielami najstarszego pokolenia Polaków żyjących na Wyspach Brytyjskich.
Dzięki wykorzystaniu historii mówionej członkowie projektu mieli okazję poznania niezwykłych historii nieznanych w Polsce ludzi. W czasie wywiadów podejmowano z rozmówcami tematy ich losów w czasie II wojny światowej, dróg do Anglii, dylematów związanych z pozostaniem na Wyspach, adaptacji do nowej rzeczywistości (kwestie pracy, edukacji, życia codziennego) oraz stosunku do władz ludowych oraz wydarzeń mających miejsce w Polsce po 1945 r.
W gronie rozmówców znaleźli się m.in: prof. Michał Giedroyć (kuzyn Jerzego Giedroycia, profesor University of Oxford), Marzena Schejbal (Prezes Koła AK w Londynie), prof. Zbigniew Pełczyński (profesor University of Oxford, założyciel Fundacji im. Stefana Batorego i tzw. Szkoły Liderów) oraz Maria Drue (pianistka, akompaniatorka m.in. Mariana Hemara i Renaty Bogdańskiej – Andersowej, działaczka Polskiego Teatru Emigracyjnego).
Rezultatem projektu są m.in. biogramy, transkrypcje oraz fragmenty wywiadów w wersji audio-wideo, które już wkrótce zostaną opublikowane na stronie internetowej www.swiadkowieprl.pl. (MHP)