Kilkadziesiąt prac autorstwa rysownika i karykaturzysty Henryka Derwicha znalazło się na otwartej w poniedziałek w Poznaniu wystawie "Derwich A propos". W niedzielę minęła 30. rocznica śmierci artysty.
Wystawę zorganizowano w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Jak powiedziała w poniedziałek PAP Małgorzata Derwich-Pawela, córka artysty i kurator wystawy, zgromadzone prace to dowód na nieprzemijalność tematów i problemów, którymi rysownik zajmował się wiele dekad temu.
"Wystawa opowiada z przymrużeniem oka o rzeczywistości okresu PRL. Do rysunków dopasowaliśmy współczesne tytuły prasowe. Okazuje się, że mankamenty i bolączki sprzed lat: objazdy, wadliwa komunikacja, zawalanie budów - to tematy cały czas aktualne" - powiedziała.
Henryk Derwich (1921 - 1983) był rysownikiem i karykaturzystą publikującym w prasie wielkopolskiej, rysował także dla wielu czasopism w kraju i za granicą.
Wernisaż wystawy połączony był z promocją książki "Derwich A propos PRL-u", wydanej nakładem Media Rodzina.
Wystawa potrwa do 30 listopada.
Henryk Derwich (1921 - 1983) był rysownikiem i karykaturzystą publikującym w prasie wielkopolskiej, rysował także dla wielu czasopism w kraju i za granicą.
Debiutował w 1946 r. w "The Go Devil Weekly Pictorial", ukazującej się w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec.
Przez ponad 30 lat był związany z popularną popołudniówką „Express Poznański”. Współtworzył tygodnik satyryczny "Kaktus" oraz współpracował z Telewizją Poznań. Parał się ilustratorstwem, scenografią i wielkoformatową grafiką reklamową.
W 2010 roku rodzina artysty przekazała Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu zebrane prace Henryka Derwicha, w tym ponad 2 tys. rysunków. (PAP)
rpo/ abe/