Filmy ukazujące historię Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych zobaczyć będzie można w sobotę i niedzielę w Poznaniu w trakcie retrospektywy festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944-1989”.
Pokaz obrazów z gdyńskiego festiwalu organizowany jest w stolicy Wielkopolski po raz drugi. Odbywa się przy okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
"Retrospektywa tej największej filmowej imprezy w kraju zajmującej się historią najnowszą to gratka dla pasjonatów historii, patriotyzmu i polskości. W Poznaniu będzie można spotkać się z kombatantami, historykami, reżyserami i pasjonatami historii oraz obejrzeć filmy dokumentalne przybliżające historię polskiego podziemia niepodległościowego" – powiedziała PAP współorganizatorka wydarzenia, Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN.
Wstęp na wszystkie projekcje filmowe jest bezpłatny. Zaprezentowanych zostanie kilkanaście obrazów. Natalia Cichocka powiedziała, że niedzielne prezentacje i dyskusje poświęcone będą kobietom: bohaterskim sanitariuszkom, żołnierkom, działaczkom podziemia.
Uczestnicy retrospektywy będą mieli okazję spotkać się m.in. z twórcą i dyrektorem gdyńskiego festiwalu, reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim. Gościem przeglądu będzie też nagrodzony główną nagrodą ostatniej edycji festiwalu reżyser Jarosław Krychowiak. Jego dzieło „Na skrzydłach nadziei” również znajdzie się wśród pokazywanych w Poznaniu filmów.
Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944-1989” to według jego organizatorów jedyny w Polsce festiwal filmów historycznych. Prezentowane są na nim produkcje mówiące o trudach walki polskiego podziemia i opozycji demokratycznej z komunistycznym reżimem. Od czterech lat odbywa się we wrześniu w Gdyni.(PAP)
rpo/ mhr/