Krakowska Fundacja „Gdzie” ogłosiła międzynarodowy konkurs na plakat poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Prace - oryginalne i wcześniej niepublikowane - można nadsyłać do końca września.
Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim wziąć udział: studenci uczelni i wydziałów artystycznych, artyści plastycy, projektanci graficzni, osoby zajmujące się projektowaniem reklamowym w Polsce i za granicą.
Na plakacie musi być umieszczony napis: „Witold Pilecki 13.05.1901 – 25.05.1948”. W przypadku przesłania przez jednego autora kilku prac, każdą z nich należy oznaczyć innym godłem. Zgodnie z regulaminem jedna osoba może zgłosić do konkursu maksymalnie trzy prace.
Ideę tego konkursu można streścić w trzech słowach-hasłach "prawda", "pamięć", "duma". Liczymy na to, że w bardzo trudnej sztuce plakatu twórcy pójdą właśnie tym tropem i uda się im wyrazić w przystępny sposób historię rotmistrza Witolda Pileckiego w pracach, które będą czytelne dla odbiorców zarówno w Polsce, jak i za granicą.- powiedziała PAP Małgorzata Kupiszewska, koordynator projektu „Rotmistrz Pilecki – bohater niezwyciężony”.
„Ideę tego konkursu można streścić w trzech słowach-hasłach +prawda+, +pamięć+, +duma+. Liczymy na to, że w bardzo trudnej sztuce plakatu twórcy pójdą właśnie tym tropem i uda się im wyrazić w przystępny sposób historię rotmistrza Witolda Pileckiego w pracach, które będą czytelne dla odbiorców zarówno w Polsce, jak i za granicą. Konkurs jest skierowany do młodych, jeszcze nieodkrytych i nieznanych artystów, dla których może to być ogromna szansa” - powiedziała PAP Małgorzata Kupiszewska, pełnomocnik Fundacji „Gdzie”, koordynator projektu „Rotmistrz Pilecki – bohater niezwyciężony”.
Nadesłane prace oceni jury, któremu przewodniczył będzie wybity grafik prof. Rosław Szaybo. Zasiądą w nim także: podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka J. Piłsudskiego dr Jan Tarczyński, historyk sztuki Wojciech Boberski, właściciel Galerii Plakatu w Krakowie Krzysztof Dydo, artyści: Piotr Młodożeniec, Herbert Knops, Wojciech Korkuć, Wiesław Wałkuski oraz prawnuk rotmistrza Witolda Pileckiego Krzysztof Kosior i przedstawicielka organizatora Małgorzata Kupiszewska.
Zwycięzcy otrzymają nagrody Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie projektu www.rtmpilecki.com.pl, w zakładce „konkursy”.
Obrady jury zaplanowano na 9 października, a wręczenie nagród nastąpi 19 listopada w Warszawie.
Konkurs plastyczny jest organizowany w ramach szerszego projektu „Rotmistrz Pilecki bohater niezwyciężony”, realizowanego pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
W ramach tego projektu ogłoszono także konkursy: historyczny, adresowany do studentów kierunków humanistycznych, literacki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz turniej piłkarski dla dzieci z rocznika 2009. Zwieńczeniem projektu będzie trzydniowa, ogólnopolska konferencja „Rotmistrz Pilecki bohater niezwyciężony”, podczas, której nagrodzeni zostaną laureaci konkursów i odbędą się koncerty artystów, którzy tworzą dzieła w hołdzie rotmistrzowi.
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z obozu wraz z dwoma współwięźniami związanymi z ruchem oporu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Za pośrednictwem Komendy Głównej AK jego raporty dotarły do Londynu, ale alianci nie zniszczyli nawet szlaków kolejowych wiodących do obozu.
Pilecki walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. (PAP)
wos/ pz/