Łódź zorganizuje Zjazd Miast Piłsudskiego. Jego uczestnikami mają być miasta, których Honorowym Obywatelem jest Józef Piłsudski i które szczególnie kultywują jego pamięć. Zjazd planowany jest na wrzesień 2017 roku.
Poinformowali o tym w piątek - na wspólnej konferencji prasowej - prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztof Jaraczewski, które jest współorganizatorem imprezy. Zjazdowi towarzyszyć będzie wielki piknik historyczny "Śladami Józefa Piłsudskiego".
Oba wydarzenia odbędą się w ramach projektu "Łódzkie Drogi do Niepodległości", realizowanego dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek obie strony podpisały w tej sprawie list intencyjny.
"Rozpoczynamy drogę do przywrócenia w świadomości łodzian historii związanej z odzyskaniem naszej niepodległości. Chcemy pokazać, jak Polska przechodziła ten proces, chcemy pokazać, jak Łódź przechodziła tę drogę" - mówiła prezydent. Zwróciła uwagę, że przyszłoroczne wydarzenie ma być "żywą lekcją historii". Ma też pokazać, jak pamięć o Piłsudskim jest "czczona w innych miastach".
"Mam nadzieję, że będzie to doskonała okazja nie tylko do wymiany doświadczeń, ale i doskonała nauka historii" - powiedziała.
Prezydent przyznała, iż bardzo cieszy się, że współorganizatorem zjazdu jest muzeum w Sulejówku, bo - jak się wyraziła - to wspaniały partner. Ze współpracy zadowolony jest również dyrektor Jaraczewski. Przypomniał, że o pomyśle zorganizowana takiego zjazdu zaczęto rozmawiać już dwa lata temu.
Według niego, "idea takiego zjazdu to element łączący ludzi, łączący ich dzisiaj poprzez tę historię". To także okazja, aby wspólnie przygotować się do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak mówił, w Polsce jest ponad 40 miast, gdzie ich Honorowym Obywatelem jest Piłsudski.
Zjazd odbędzie się w dniach 22-23 września. W tym czasie zaplanowano m.in. rekonstrukcje historyczne, konferencje. Będzie np. drukowany "Robotnik" - pismo, którego w pewnym okresie redaktorem był Piłsudski. Pokazana zostanie cela, w której został osadzony. Pomieszczenie znajduje się w dawnym budynku carskiego więzienia, w którym obecnie Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Zaplanowano przemarsz legionów i konkurs strzelecki.
Józef Piłsudski przyjechał do Łodzi jesienią 1899 roku i wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika". Kilka miesięcy później został aresztowany. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie. Według historyków, Piłsudski pojawił się jeszcze raz w Łodzi - w 1921 roku w drodze do Paryża. Spędził tam kilkanaście minut spotykając się na dworcu kolejowym m.in. z władzami miasta.
W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu mu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze. Społeczność łódzką reprezentował m.in. prezydent miasta Aleksy Rżewski. (PAP)
jaw/ agz/