Poeta Jewgienij Jewtuszenko, jeden z najpopularniejszych w Rosji twórców pokolenia lat 60., został we wtorek pochowany na cmentarzu w podmoskiewskiej miejscowości Pieriediełkino. Wcześniej setki ludzi przyszły do moskiewskiego Domu Literatów, by pożegnać poetę.
Przed gmachem Domu Literatów w centrum Moskwy ustawiła się długa kolejka. Wśród tych, którzy przyszli oddać ostatni hołd poecie, było wielu ludzi średniego i starszego pokolenia. Duże czarno-białe zdjęcia Jewtuszenki, z ostatnich lat i czasów młodości, umieszczono w holu Domu Literatów i w zaciemnionej sali, gdzie wystawiono trumnę z ciałem artysty, zmarłego 1 kwietnia w wieku 84 lat.
Podczas uroczystości czytano utwory Jewtuszenki, ludzie dzielili się wspomnieniami o nim. Do Domu Literatów przyszli artyści, przedstawiciele najwyższych władz, w tym członkowie rządu i zwykli wielbiciele twórczości Jewtuszenki. Gdy wyprowadzano trumnę, zgromadzeni żegnali poetę oklaskami.
Jewtuszenko należał do pokolenia twórców i intelektualistów, którzy w ZSRR doszli do głosu w erze zainicjowanej przez Nikitę Chruszczowa odwilży na przełomie lat 50. i 60., nazywanych "szestidiesiatnikami". Był ostatnim żyjącym spośród najbardziej znanych twórców tej epoki, poetą powszechnie znanym. W swojej twórczości łączył tematy autobiograficzne ze społecznymi, "oficjalną" problematykę z tematami niewygodnymi dla władz. Popularna była jego liryka miłosna. W wielu rosyjskich mediach zabrzmiał we wtorek głos Jewtuszenki czytającego swoje wiersze.
Pogrzeb poety odbył się południu na cmentarzu w miejscowości Pieriediełkino; uczestniczyli w nim tylko najbliżsi krewni i bliscy. Jewtuszenko spoczął zgodnie ze swoim życzeniem niedaleko grobu noblisty Borysa Pasternaka.
Nekropolia w Pieriediełkinie to cmentarz "literacki"; pochowanych jest tam wielu twórców - prócz Pasternaka także Korniej Czukowski, Arsienij Tarkowski, Robert Rożdiestwienski. Pisarze zamieszkiwali Pieriediełkino od lat 30. XX wieku, gdy ówczesne władze oddały im do dyspozycji 50 drewnianych piętrowych domów. Niektóre stanowią dziś muzea - tak jak willa, gdzie żył i zmarł Pasternak czy dom, w którym przez 10 lat mieszkał poeta i bard Bułat Okudżawa.
Jewtuszenko, urodzony w 1933 roku w obwodzie irkuckim, zmarł w Stanach Zjednoczonych. Dzień wcześniej trafił w stanie ciężkim do szpitala w mieście Tulsa w Oklahomie. Od lat 90. mieszkał w USA, wykładał literaturę na tamtejszych uczelniach, jednak regularnie odwiedzał Rosję.
Dorobek literacki Jewtuszenki to około 150 książek; jego twórczość doczekała się przekładów w kilkudziesięciu językach, w tym na polski. Jewtuszenko był również scenarzystą, reżyserem, aktorem, tłumaczem i redaktorem literackim, autorem audycji radiowych i telewizyjnych.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ mal/