Ok. 700 policjantów ze Śląska i Małopolski wzięło w ub.r. udział w projekcie „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”, którego celem było zapoznanie ich z historią niemieckiego obozu i dziejów zagłady europejskich Żydów.
"Do czego może prowadzić droga pogardy i nienawiści, jak wyglądały mechanizmy zniewolenia i eksterminacji w czasie II wojny światowej, jak ważne jest uwrażliwienie na brak poszanowania ludzkiej godności – to najważniejsze pytania, z którymi zmierzyli się uczestnicy projektu" – podał Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
Program obejmował m.in. zwiedzanie terenów byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, wykład na temat załogi SS, projekcje filmów dokumentalnych oraz prezentację i dyskusję na temat symboliki oraz znaczenia Miejsca Pamięci.
"Jestem przekonany, że spotkanie z cierpieniem ofiar i poznanie systemu funkcjonowania machiny zbrodni w Auschwitz jest czymś więcej niż tylko lekcją historii. Wizyta w Auschwitz i zajęcia edukacyjne to osobiste doświadczenie pozostawiające niezatarty ślad w pamięci uczestników. Ufam, iż będzie ono pomocne w wyznaczaniu zasad tak odpowiedzialnej i szczególnej służby pełnionej na rzecz wszystkich obywateli" – powiedział wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk.
Zdaniem zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach Romana Rabsztyna, wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz pozwala każdemu na nowo zdefiniować postrzeganie świata i nastawienie do innych ludzi. "Myślę, że poznanie mechanizmów zniewolenia i eksterminacji jest szczególnie cenne dla przedstawicieli instytucji takiej jak policja. Pozwala kształtować postawy i działania funkcjonariuszy tak, aby uniknąć negatywnych mechanizmów znanych z przeszłości" – uważa.
Projekt zorganizowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Organizuje m.in. pogłębione, dłuższe wizyty w Miejscu Pamięci, poszerzone o warsztaty, wykłady i dyskusje. Rokrocznie korzysta z nich kilkanaście tys. osób.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/aszw/