Centrum polonistyczne Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego nie ucierpi w wyniku reformy szkolnictwa wyższego – zapewnił PAP poseł Jarosław Narkiewicz. W piątek litewski Sejm omawiał sprawę połączenia tej uczelni z Uniwersytetem Witolda Wielkiego w Kownie.
„Polonistyka nie ucierpi” - powiedział poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Jarosław Narkiewicz.
Poinformował, że kwestia zachowania możliwości kształcenia nauczycieli dla szkół polskich była szeroko omawiana w ciągu ostatnich dni zarówno w sejmowym komitecie oświaty, jak też podczas spotkania z premierem Sauliusem Skvernelisem i minister oświaty i nauki Jurgitą Petrauskiene.
Obecnie szukamy modelu kształcenia nauczycieli dla naszych szkół z polskim językiem nauczania i chodzi tu nie tylko o nauczycieli języka polskiego, ale też nauczycieli z innych przedmiotów i nauczycieli klas początkowych” - wskazał poseł.
W marcu Sejm zamierza zatwierdzić status połączonych uczelni. Jak wskazuje Narkiewicz, „do tego czasu mają też być opracowane nowe zasady i formy przygotowywania pedagogów dla szkół polskich”.
Poseł Narkiewicz od premiera i minister Petrauskiene otrzymał też zapewnienie, że kadra pedagogiczna dla szkół polskich będzie przygotowywana w Wilnie, a nie w Kownie, dokąd – w wyniku połączenia uczelni - przyniesie się obecny Wileński Uniwersytet Pedagogiczny.
W trakcie realizowanej na Litwie reformy uczelni wyższych w kraju z obecnych 14 uniwersytetów ma zostać dziewięć.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ kar/