Przedstawiciele wojska, władz samorządowych, harcerze, mieszkańcy okolicznych miejscowości uczestniczyli w niedzielę w obchodach 72. rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", które odbyły się w Anielinie koło Spały. W trakcie uroczystości złożono również kwiaty pod obeliskiem upamiętniający biskupa polowego Wojska Polskiego, Tadeusza Płoskiego, który zginął w 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Obchody związane ze śmiercią "Hubala" tradycyjnie zorganizowano w Anielinie (pow. opoczyński), na skraju lasu, gdzie 30 kwietnia 1940 r. zginął legendarny, ostatni żołnierz wojny obronnej, znakomity kawalerzysta i dowódca pierwszego polskiego oddziału partyzanckiego.
W miejscu ostatniej bitwy jego oddziału okoliczni mieszkańcy, harcerze i żołnierze usypali przed laty kamienny "Szaniec Hubala".
Henryk Dobrzański "Hubal" (1897-1940), żołnierz Legionów Polskich, major WP, kawalerzysta, olimpijczyk. We wrześniu 1939 r. zastępca dowódcy rezerwowego 110. pułku ułanów Brygady Kawalerii "Wołkowysk". Po kapitulacji Warszawy przedostał się na Kielecczyznę; przyjmując pseudonim "Hubal" utworzył Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, zachowujący organizację regularnego wojska, ale stosujący taktykę partyzancką.
Grudzień i styczeń żołnierze „Hubala” spędzili w okolicach lasów spalskich, gdzie przyjęto ochotników, prowadzono szkolenie, budowano sieć placówek zaopatrujących żołnierzy w mundury, broń, żywność i furaż dla koni, tworzono siatkę wywiadowczą. Pomoc oddziałowi niosły okoliczne wsie i dwory.
W reakcji na działania "Hubala" Niemcy zarządzili akcję odwetową, mordując 711 mieszkańców z 31 wsi. Przeciwko Oddziałowi Wydzielonemu WP zmobilizowali siły liczące około 5 tysięcy żołnierzy, w tym SS.
30 marca 1940 r. "Hubalowi" i większości jego żołnierzy udało się wyrwać z okrążenia pod wsią Hucisko w pow. koneckim, gdzie pokonali niemiecki batalion policji. Miesiąc później w okolicach Anielina nad Pilicą podczas próby przedarcia się przez kordon sił wroga ułani wpadli w zasadzkę. Jedna z kul śmiertelnie raniła mjr. Dobrzańskiego. Niemcy ukryli jego ciało, aby pamięć o majorze nie inspirowała Polaków do dalszej walki
Bp Tadeusz Płoski urodził się w marcu 1956 r. w Lidzbarku Warmińskim. W czerwcu 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie. 16 października 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem polowym WP. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem. Został pochowany w krypcie Kaplicy Lotników Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
W ub. roku w Anielinie odsłonięto upamiętniający go obelisk. (PAP)
jaw/ bk/