W czwartek rano z Katowic wyruszyła sztafeta biegowa, upamiętniająca Męczenników Stanu Wojennego - wśród nich ks. Jerzego Popiełuszkę oraz 9 górników z kopalni Wujek, którzy zginęli od milicyjnych kul 16 grudnia 1981 r. W piątek biegacze dotrą do grobu ks. Jerzego w Warszawie.
Zorganizowana już po raz 13. Pielgrzymka Biegowa Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego rozpoczęła się w przeddzień 71. rocznicy urodzin zamordowanego kapelana "Solidarności". Około 20 biegaczy wyruszyło sprzed Krzyża-Pomnika, upamiętniającego górników z kopalni Wujek. Do piątkowego popołudnia pokonają w sztafecie 320 km.
Ostatni odcinek, od podwarszawskich Janek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pielgrzymi pobiegną zwartą grupą. Końcowym akcentem biegowej pielgrzymki będzie wspólna modlitwa w kościele pod wezwaniem Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
Pomysłodawcą sztafety, której pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 2006 r., jest emerytowany górnik z Knurowa Marian Gruszka, uczestnik sztafet i maratonów m.in. w Londynie, Berlinie, Rzymie i Fatimie, organizator pielgrzymek biegowych do Piekar Śląskich. Jak mówi, ideą dorocznego biegu do grobu księdza Popiełuszki jest przekazanie młodemu pokoleniu pamięci zarówno o tej postaci, jak i o postawie i ofierze górników z Wujka.
Uczestnikami sztafety są m.in. górnicy z kopalń Wujek i Knurów-Szczygłowice, maratończycy oraz podopieczni Caritas z Knurowa, reprezentacja katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie. Ponadto w czwartkowym starcie biegu wzięła udział także młodzież z pobliskiej szkoły noszącej imię Dziewięciu Górników z Wujka oraz przedstawiciele różnych środowisk, wśród nich wojewoda śląski Jarosław Wieczorek - jeden z honorowych patronów biegu. Jak mówił wojewoda, to m.in. dzięki ofiarom stanu wojennego, których upamiętnia bieg, jego uczestnicy mogą dziś biec drogami i ulicami wolnej, niepodległej Polski.
W uroczystościach przed Krzyżem-Pomnikiem, gdzie złożono kwiaty, uczestniczyli także samorządowcy, m.in prezydenci: Katowic Marcin Krupa i Knurowa Adam Rams. Błogosławieństwa uczestnikom biegu udzielił biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej Marek Szkudło.
Start biegu poprzedziła poranna msza św. w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Historia tej parafii, gdzie od ośmiu lat znajdują się relikwie ks. Jerzego Popiełuszki, bierze początek od tragicznych wydarzeń z początku stanu wojennego, kiedy w starciu z oddziałami milicji zginęło dziewięciu strajkujących górników kopalni Wujek. Po tych wydarzeniach na miejscu tragedii wzniesiono drewniany krzyż, który stał się symbolicznym zaczątkiem parafii. Ówczesny biskup ordynariusz katowicki Herbert Bednorz wystąpił z inicjatywą wybudowania kościoła-pomnika tragicznie zmarłych górników.
Trasę pielgrzymki wytyczono przez Będzin, Myszków, Żarki, Lelów, Koniecpol, Włoszczowę i Łopuszno do Sielpi Wielkiej (Świętokrzyskie), gdzie po przebyciu ok. 230 km biegacze zatrzymają się na nocleg. W piątek rano wyruszą do Warszawy przez Końskie, Drzewicę, Odrzywół, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnicę, Grójec i Janki. Na miejsce mają dotrzeć po południu, po przebiegnięciu w tym dniu ok. 90 km.
Organizatorami tegorocznego biegu są: Stowarzyszenie "Moja Gmina Nasz Powiat" z Knurowa, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 Grudnia 1981 r., Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz NSZZ Solidarność. Wśród honorowych patronów biegu, oprócz wojewody śląskiego, są także m.in. szef "Solidarności" Piotr Duda, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, prezes IPN Jarosław Szarek, prezes Akcji Katolickiej Urszula Furtak, prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala, a także prezydenci Katowic i Knurowa.
Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984) od 1980 roku był kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego stał się legendarnym kapelanem Solidarności. Odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, które gromadziły tłumy wiernych i działaczy związku. W głoszonych kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka. Po wprowadzeniu stanu wojennego był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO.
Ks. Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 roku, gdy wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę dla ludzi pracy. Zabójstwa dokonali trzej funkcjonariusze IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego - Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.
Rozpoczęta w czwartek sztafeta biegowa to nie jedyne tego typu wydarzenie, upamiętniające ofiary stanu wojennego - innym jest grudniowy Bieg Dziewięciu z Wujka. W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności rozpoczęły się już zapisy do jego tegorocznej edycji, które potrwają do połowy października.
Uczestnicy biegu upamiętniają tragedię z 16 grudnia 1981 r. i oddają hołd górnikom zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni Wujek w rocznicę tego wydarzenia. Bieg ma charakter otwarty - to propozycja m.in. do uczniów szkół podstawowych i średnich z woj. śląskiego. Każda ze szkół wybiera własnego patrona biegu - jednego z zabitych górników; w koszulkach z jego wizerunkiem uczniowie zmierzają pod Pomnik Poległych Górników. (PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ wj/