Agencja DPAA, działająca w ramach Departamentu Obrony USA, we współpracy z naukowcami i studentami Uniwersytetu Wrocławskiego szuka śladów amerykańskiego bombowca, zestrzelonego nad Dolnym Śląskiem pod koniec II wojny światowej. Na początku września zakończył się tegoroczny etap poszukiwań.
O badaniach prowadzonych przez polsko-amerykański zespół naukowców poinformowała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Uczkiewicz. Poszukiwania zestrzelonego w marcu 1945 r. amerykańskiego bombowca B-17 rozpoczęły się pod koniec lipca w okolicach Jordanowa Śląskiego.
„Na Dolnym Śląsku poszukujemy zaginionych Amerykanów, których samolot bombowy wybuchł w 1945 roku podczas misji wojskowej. Wiemy o siedmiu Amerykanach zaginionych w tej katastrofie” – mówi Alex De Georgey, przedstawiciel DPAA i kierownik terenowych prac poszukiwawczych prowadzonych na terenie Dolnego Śląska.
Jak dodaje, obecnie agencji wiadomo o około 36 tysiącach Amerykanów, zaginionych w Europie w trakcie II wojny światowej i innych wojen. DPAA współpracuje z państwami europejskimi w celu prowadzenia wspólnych dochodzeń.
W badaniach Amerykanom pomagali studenci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego, specjaliści m.in. z archeologii i archeologii sądowej. Ze strony uczelni projekt koordynuje prof. Maciej Trzciński, który przypomniał, że na UWr w 2012 r. zostały powołane międzywydziałowe studia podyplomowe z archeologii sądowej i już od kilku lat uniwersytet kształci specjalistów w tym zakresie.
Studenci UWr uczestniczyli w pracach archeologicznych, działaniach naprawczych i badaniach terenu.
Podczas zakończonego na początku września sezonu badawczego odkryto m.in. ludzkie szczątki oraz liczne fragmenty wraku poszukiwanego samolotu. Odkryte szczątki przesłane zostaną do dalszych badań laboratoryjnych prowadzonych na terenie USA, natomiast pozyskane fragmenty zestrzelonego samolotu oraz jego wyposażenia zostaną zaprezentowane w 2022 r. we wrocławskim Muzeum Archeologicznym na specjalnie przygotowanej wystawie.
Poszukiwania będą kontynuowane w następnym roku. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/