Sport w II RP

21.06.2017

Piątka z Kusocińskim – w Warszawie bieg z pamiątkami po mistrzu olimpijskim

Janusz Kusociński, polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski z Los Angeles. Fot. PAP/CAF Janusz Kusociński, polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski z Los Angeles. Fot. PAP/CAF

"Na stadionie kierowała mną ambicja i miłość do ojczyzny" - wyznał swego czasu Janusz Kusociński. Mistrza olimpijskiego z 1932 roku na 10 000 m zabili Niemcy w Palmirach 21 czerwca 1941 roku. W środę wieczorem odbędzie się w Warszawie bieg jego pamięci na 5 km.

„To będzie wyjątkowy bieg” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński.

„Przychyliliśmy się do propozycji organizatora, aby uczestnicy zawodów mogli jeszcze lepiej poznać Kusocińskiego poprzez pozostałe po nim pamiątki. Jedną z takich, zaliczanych do najcenniejszych w naszej placówce, jest stoper używany przez mistrza podczas treningów, z którym prawie się nie rozstawał” – podkreślił.

Jak dodał, zostanie również zaprezentowane popiersie Kusocińskiego z 1954 roku autorstwa rzeźbiarza i malarza Janusza Wildena, siedem rzadko pokazywanych fotografii dużego formatu, m.in. złotego medalu z Los Angeles, który skradziono z katedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w... 1981 roku, a także unikalny eksponat - złoty sygnet ufundowany przez dyrektora Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego za zwycięstwo w igrzyskach.

Janusz Kusociński

Kusociński miał 32 lata i... wojskową kategorię D (niezdolny do służby), ale 1 września 1939 roku zgłosił się w warszawskiej Cytadeli i błagał, by przyjęli go do 360. Pułku Piechoty. Był kapralem, brał udział w obronie Okęcia. Kilka dni przed kapitulacją został dowódcą plutonu w Forcie Czerniaków. Poważnie ranny w udo, zemdlał z upływu krwi. Zofię Biernacką, organizatorkę punktu opatrunkowego na Sadybie poprosił, by ukryła go u siebie w domu.

W marcu 1940 roku gestapo aresztowało Kusocińskiego w bramie przy ul. Noakowskiego 16. Mimo prawie trzymiesięcznego śledztwa (Szucha, Pawiak) nie wydał nikogo z towarzyszy walki, zachowując wysoce moralną i patriotyczną postawę. Zmaltretowany i niechodzący już o własnych siłach mistrz olimpijski został włączony do transportu, który partiami w dniach 20-21 czerwca kierowano do Palmir na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej na miejsce masowej egzekucji.

Bieg Piątka z Kusocińskim rozpocznie się o godz. 19.21 przy Centrum Olimpijskim. Medale uczestnikom zawodów wręczać będzie mistrz olimpijski z Montrealu (1976) w skoku wzwyż Jacek Wszoła. (PAP)

kali/ af/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL