Pomnik żołnierzy wszystkich narodowości poległych na północy Francji w latach I wojny światowej 1914-1918 z wyrytymi około 600 tys. nazwisk stanie w Ablain-Saint-Nazaire - poinformowały w piątek władze regionu Nord-Pas-de-Calais. Pomnik zostanie wzniesiony z okazji zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu wojny. Będzie to "międzynarodowy monument, który po raz pierwszy uczci pamięć wszystkich narodowości uczestniczących w tej tragedii" - podano w komunikacie.
Znajdą się na nim wyryte w porządku alfabetycznym nazwiska około 600 tys. żołnierzy poległych we Flandrii francuskiej i Artois (od Lille po Arras). Pomnik powstanie dzięki wsparciu Dyrekcji Pamięci, Dziedzictwa Narodowego i Archiwów (DMPA) francuskiego Ministerstwa Obrony.
Autorem projektu obiektu, który będzie stale oświetlony nocą dzięki panelom fotowoltaicznym, jest paryski architekt Philippe Prost. Inaugurację pomnika przewiduje się na wiosnę 2014 roku.
Pomnik w Ablain-St-Nazaire, leżącym 12 km na północ od miasta Arras, stanie niedaleko jednej z największych nekropolii wojennych we Francji, wzgórza Lorette. W latach 1914-15 toczyły się tam zażarte walki między wojskami francuskimi a niemieckimi. Na cmentarzu wojennym Lorette na 13 hektarach znajdują się indywidualne groby 20 tys. żołnierzy, a szczątki ponad 22 tys. znalazły miejsce w ośmiu ossuariach.
100. rocznica I wojny światowej będzie upamiętniana na całym świecie przez cztery lata począwszy od 28 czerwca 2014 roku.
Największy polski cmentarz wojenny we Francji - z II wojny światowej - znajduje się w Grainville-Langannerie w Normandii. Spoczywają tam głównie polegli żołnierze I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Natomiast w Auberive w regionie Szampania-Ardeny znajduje się miejsce spoczynku blisko 370 polskich żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej (z Armii Polskiej we Francji gen. Józefa Hallera) oraz II wojny światowej (w 1940 r. w kampanii francuskiej oraz w latach 1944-1945 podczas wyzwalania Francji z okupacji niemieckiej). (PAP)
klm/ mc/