Sport w PRL

05.09.2012 aktualizacja 18.07.2016

Premiera spektaklu "Być jak Kazimierz Deyna"

Spektakl "Być jak Kazimierz Deyna" będzie pierwszą premierą sezonu w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jest to opowieść o trzydziestolatku, który urodził się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzelił pamiętnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku.

Autorem sztuki, będącej historią człowieka urodzonego w PRL-u, a dojrzewającego w burzliwych czasach transformacji, jest młody dramaturg Radosław Paczocha. "Chcieliśmy by w repertuarze pojawiła się sztuka współczesnego dramaturga, a jednocześnie zależało nam na dobrym tekście komediowym, który niesie ze sobą wiedzę o współczesnym człowieku, zbłąkanym intelektualiście" - powiedziała PAP w środę Joanna Karkoszka-Toborek z częstochowskiego teatru.

Spektakl w reżyserii Gabriela Gietzky'ego opowiada historię trzydziestolatka urodzonego w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzelił Portugalii bramkę z rzutu rożnego w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata w Argentynie. "W tym ujęciu główny bohater rozgrywa mecz o własne życie" - dodała Karkoszka-Toborek.

Spektakl wyreżyserował Gabriel Gietzky, autorem scenografii jest Maria Kanigowska. W główne role wcielają się m.in. Michał Chorosiński z Teatru Polskiego we Wrocławiu, Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Sylwia Karczmarczyk, Małgorzata Marciniak, Agata Ochota–Hutyra.

Premiera odbędzie się w sobotę.

Urodzony w 1977 roku Radosław Paczocha jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest laureatem V Ogólnopolskiego Konkursu na Dramat Widowisko 2008 za dramat "Zapach czekolady". Napisał także dramaty - utrzymany w poetyce amerykańskiego filmu kryminalnego "Bar Babylon" oraz "Przyjaciel", za którego został nagrodzony w drugiej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości 2009.

Reżyser Gabriel Gietzky związany jest wieloma teatrami m.in. z Teatrem Polskim, Teatrem Powszechnym, Teatrem Ateneum czy Teatrem Śląskim. W częstochowskim reżyseruje już po raz piąty. Sztukę "Być jak Kazimierz Deyna" poprzedziły takie realizacje jak "Ożenek" Mikołaja Gogola, "Igraszki z diabłem" Jana Drdy, "Do ojca" Franza Kafki.(PAP)

ktp/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL