W środę w ramach akcji „Światło dla Bohaterów” zapalono znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej, które znajdują się na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. W ten sposób upamiętniono 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na AK.
W środę na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową - poinformowało Muzeum Miasta Gdańska. W uroczystościach w Kwaterze AK uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz miasta i mieszkańcy.
Wiceprezydent Gdańska Piotr Kryszewski, cytowany w komunikacie, przypomniał, że Armia Krajowa jest "naszym bezcennym dziedzictwem". "Zwłaszcza teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się straszliwa, wyniszczająca wojna" - podkreślił.
"Rocznica powołania AK to szczególna okazja, by przypomnieć wielki heroizm i zaangażowanie żołnierzy naszej podziemnej armii. Łączy nas pamięć o tych ludziach i ich historia. Dzięki temu przeszłość staje się żywa, przemawia do nas i porusza" - powiedział.
Dodał, że spotkania w Kwaterze Akowskiej, są po to, by powtórzyć słowa: "pamiętamy i nie zapomnimy".
Kwatera AK na Cmentarzu Łostowickim jest od lat 90. XX wieku miejscem spoczynku ponad 200 żołnierek i żołnierzy Armii Krajowej. Druga, zwarta kwatera, znajduje się w Sopocie. Poza nimi członkowie polskiego podziemia spoczywają również w indywidualnych mogiłach trójmiejskich cmentarzy.
"Kwatera powstała na progu niezależnej od komunistycznych wpływów Polski w 1993 roku. W tak szczególnym dniu chcemy przypominać indywidualne losy ludzkie, które są świadectwem czasu wojny, ale patriotyzmu już po niej, w czasach Polski będącej w strefie zależności Związku Radzieckiego" - dodał, cytowany w komunikacie, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska dr Janusz Marszalec.
Całość założenia Kwatery AK na Cmentarzu Łostowickim dopełnia Ściana Pamięci, na której znajdują się epitafia osób szczególnie zasłużonych w walce o wolną Polskę, wychowanie w młodzieży w warunkach okupacji i pielęgnowanie wiedzy o przebiegu II wojny światowej już po jej zakończeniu.
Realizowana od 2016 roku akcja "Światło dla Bohaterów" polega na zapalaniu zniczy na każdej akowskiej mogile. "Zapoczątkowaliśmy ją z myślą, aby zamiast dat i statystyk mówić o osobach, których doczesne szczątki spoczęły w tym miejscu i przypominać ich słowa" - mówił, cytowany w komunikacie przedstawiciel gdańskiego muzeum Mateusz Jasik.
Armia Krajowa wywodziła się ze Związku Walki Zbrojnej i Polskiego Związku Powstańczego, ale w skład jej weszło wiele mniejszych organizacji, m.in.: Narodowa Organizacja Wojskowa (od 1942, częściowo), Komenda Obrońców Polski (od lutego 1942, częściowo), Konfederacja Narodu (od sierpnia 1943), Narodowe Siły Zbrojne (od 1944, częściowo), Bataliony Chłopskie (od 1943, częściowo) i kilku mniejszych.
"Choć wydany w 1942 roku rozkaz Naczelnego Wodza o utworzeniu AK miał wymiar głównie symboliczny, to datę tę traktujemy jako zasadniczy etap budowania ponadpartyjnej, obywatelskiej podziemnej armii, będącej pełnoprawną częścią Polskich Sił Zbrojnych" - tłumaczył Janusz Marszalec.
Organizatorami akcji "Światło dla Bohaterów" są Miasto Gdańsk, Stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Muzeum Gdańska.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/